Praca zdalna wkrótce w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt ustawy

25.05.2022AKTUALNE

Praca zdalna wkrótce w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt ustawy

Możliwość wykonywania pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy – to główne założenie projektu ustawy przyjętego przez rząd. Wkrótce projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie kluczowe zmiany przewiduje projekt zmian Kodeksu pracy dotyczący pracy zdalnej
  • Kiedy pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek pracownika w formie pracy zdalnej
  • W jakich sytuacjach pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej
  • Jakie obowiązki wprowadzą dla pracodawców nowe przepisy

Czytaj również:

– Obserwujemy zmieniające się trendy na rynku pracy i wprowadzając pracę zdalną do Kodeksu pracy odpowiadamy na te trendy. Ale nie tylko. Rozwiązanie to powinno również poprawić możliwości zatrudnienia m.in. rodziców małych dzieci, pozwoli lepiej godzić im codzienne obowiązki z pracą zawodową – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Praca zdalna w Kodeksie pracy – kluczowe zmiany

Projekt wprowadza definicję pracy zdalnej jako takiej, która wykonywana jest całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Projekt przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach.

Zapamiętaj!

I tak w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy np. pożaru lub zalania w zakładzie pracy pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej.

Pracodawca będzie co do zasady musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez:

  • pracownika – rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • pracownicę w ciąży,

  • pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,

  • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zapamiętaj!

Pracodawca będzie mógł takiemu pracownikowi odmówić pracy zdalnej tylko jeżeli jej wykonywanie nie będzie możliwe ze względu na rodzaj pracy albo organizację pracy. O przyczynie odmowy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika.

Jakie będą obowiązki pracodawcy?

Pracodawca będzie zobowiązany przede wszystkim do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Projekt przewiduje możliwość używania przez pracownika prywatnych narzędzi pracy (np. komputera) w przypadku, w którym obie strony stosunku pracy tak ustalą, pod warunkiem, że prywatne urządzenia techniczne i inne narzędzia pracy pracownika wykorzystywane przez niego do pracy będą zapewniały bezpieczeństwo pracy. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.

Podstawa kontroli trzeźwości pracowników

Przyjęty przez rząd projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje także wprowadzenie podstaw do prowadzenia przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracowników. Więcej na temat tych zmian przeczytaj tutaj.

Źródło:
MRPiPS

Słowa kluczowe:
praca zdalna

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo