Dyrektywa work life balance: Sejm przyjął projekt zmian Kodeksu pracy

09.02.2023AKTUALNE

Dyrektywa work life balance: Sejm przyjął projekt zmian Kodeksu pracy

8 lutego 2023 r. Sejm przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Dotyczy to dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Dodatkowy urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, zmiany w zasadach wykorzystywania urlopu rodzicielskiego i opiekuńczego. To tylko część zmian, jakie wprowadzi nowelizacja Kodeksu pracy, którą przyjął Sejm.

Nowości: dodatkowy urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Przyjęte przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dodatkowego urlopu opiekuńczego. Urlop opiekuńczy będzie przysługiwał  w wymiarze 5 dni i będzie mógł zostać udzielony pracownikowi w celu zapewnienia przez niego osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Obok urlopu opiekuńczego kolejną nowością jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Zwolnienie takie ma przysługiwać - na wzór opieki na dzieckiem w wieku do lat 14 z art. 188 Kodeksu pracy - w wymiarze 2 dni albo 16 godzin.

 

 

Dłuższy urlop rodzicielski i jego 9-tyg. "nieprzenoszalna" część

Planowane przepisy zakładają wydłużenie długości urlopu rodzicielskiego (z 32 do 34 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i odpowiednio z 41 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej).

Nowością będzie również wprowadzenie 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców, którego nie będzie można przenieść na drugą osobę.

Mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Jednocześnie skróceniu ulegnie okres na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Dotychczas było na to 2 lata od narodzenia dziecka.

Po nowelizacji pracownik-ojciec będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Wymiar urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) nie ulegnie zmianom.

Prawo do wystąpienia o zmianę warunków zatrudnienia

Projekt nowelizacji zakłada również m. in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Źródło:
  • ustawa z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo