Brak wskazań do stałej lub długotrwałej opieki a prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego na dziecko niepełnosprawne


Pytanie:

Pracownica po wykorzystaniu zwykłego urlopu wychowawczego chce skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego na dziecko niepełnosprawne. Do wniosku o urlop pracownica dołączyła orzeczenie o niepełnosprawności wydane do 30 listopada 2019 r. Dziecko ma 4 lata, a niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa. W orzeczeniu o niepełnosprawności „Wskazania dotyczące”: w pkt 7 znajduje się zapis: „konieczność stałej opieki lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji – nie wskazane”. W przypadku innych wskazań używano pojęć: „nie dotyczy”, „wskazane”, „spełnia”, „wg zaleceń lekarza specjalisty”. Zgodnie z Kodeksem pracy jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, (…) może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Czy w tej sytuacji pracownicy przysługuje urlop wychowawczy na dziecko specjalnej troski?

Odpowiedź:

Pracownicy przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy na dziecko niepełnosprawne.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Na dziecko niepełnosprawne – dodatkowe 36 miesięcy wychowawczego

Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu, o którym mowa wyżej, może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jak wynika z powyższego, rodzic wychowujący dziecko niepełnosprawne ma prawo skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego udzielanego na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Wymiar tego urlopu jest taki sam jak w przypadku podstawowego urlopu wychowawczego i wynosi do 36 miesięcy.

Potrzebne określone dokumenty

Dodatkowy urlop wychowawczy na dziecko niepełnosprawne udzielany jest na wniosek pracownika, który obowiązany jest dołączyć do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Przepisy prawa pracy nie przewidują innych warunków udzielenia tego urlopu, w szczególności nie uzależniają możliwości skorzystania z dodatkowego urlopu wychowawczego od konkretnych zapisów/wskazań zawartych w orzeczeniu.

Osobista opieka ≠ stała lub długotrwała opieka

Nie ma też podstaw do utożsamiania pojęcia „osobistej opieki”, o której mowa w Kodeksie pracy z pojęciem „stałej lub długotrwałej opieki”, występującym w orzeczeniu wydanym przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Jeżeli więc pracownica wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej dodatkowego urlopu wychowawczego w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, załączając do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, to pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na okres wskazany we wniosku.

Podstawa prawna: 

art. 186 ustawy z 26 czerwca 1874 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502, ze zm.),
§ 2 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1139).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo