Zakres szkolenia pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy

Wiktor Leszczyński
Wiktor Leszczyński
22.02.2010AKTUALNE

Pytanie:

Czy  osoba  wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy pracownikom szkoły ponadgimnazjalnej powinna ukończyć szkolenie prowadzone przez wyspecjalizowaną firmę, czy wystarczy  4-6-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla nauczycieli? Czy to zaświadczenie jest ważne bezterminowo, czy ma określony termin ważności? Czy w związku z tym szkolenie dla nauczycieli należy powtarzać?

Odpowiedź:

Zasadniczo powinno wystarczyć szkolenie bhp, o ile w sposób dostateczny porusza tematykę pierwszej pomocy.

1. Wystarczy dobre szkolnie bhp

Pracodawca w każdym zakładzie pracy powinien wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy. Ilość wyznaczonych pracowników powinna być dostosowana do:

  • rodzaju i zakresu prowadzonej przez pracodawcę działalności,
  • liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy,
  • rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
  Pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy powinien mieć ukończone szkolenie w tym zakresie, dostosowane do rodzaju i poziomu zagrożeń występujących w zakładzie pracy. Przepisy nie określają, jaki rodzaj i zakres szkolenia powinien dotyczyć takich pracowników. Istotne jest, aby pracownik po takim szkoleniu potrafił praktycznie udzielać pierwszej pomocy. Wystarczające może być ukończenie np. szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, jeśli program tego szkolenia w odpowiednim zakresie uwzględniał problematykę udzielania pierwszej pomocy.

2. Szkolenie trzeba powtarzać

Pracownicy  administracyjno-biurowi (do których są zaliczani nauczyciele) powinni przechodzić szkolenie okresowe co najmniej raz na 6 lat. Szkolenie to ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, w tym również w zakresie udzielania pierwszej pomocy (program szkolenia powinien uwzględniać tę problematykę).

Autorem odpowiedzi jest: 

Wiktor Leszczyński


Wiktor Leszczyński
AUTOR
Magister inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej; posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; obecnie zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Prawa Pracy (do 2006 r. naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy); autor wielu projektów aktów prawnych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wdrażających prawo Unii Europejskiej.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo