PIT-11

PIT-11 dla zleceniobiorcy – czy wykazuje się kwotę zaległych składek społecznych

Pytanie:

Zleceniobiorca był zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego przez cały rok 2018 w związku z tym, iż zgodnie ze swoim oświadczeniem podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne była równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. W 2022 roku ZUS poinformował płatnika składek, iż w lipcu 2018 roku zleceniobiorca powinien podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Zleceniodawca dokonał korekty deklaracji ZUS za ten okres i opłacił wszystkie zaległe składki na ubezpieczenia społeczne z własnych środków, nie dochodząc zwrotu części składek, które powinny zostać potrącone z wynagrodzenia byłego już zleceniobiorcy. W wyniku korekty powstała również nadpłata składki zdrowotnej, która nie została zwrócona byłemu zleceniobiorcy, tylko zaliczona na poczet składek na ubezpieczenie społeczne należnych po jego stronie. Zgodnie ze stanowiskiem organów skarbowych kwota składek na ubezpieczenia społeczne, należnych po stronie byłego zleceniobiorcy, a pokryta przez płatnika, generuje po stronie byłego zleceniobiorcy przychód. Czy w PIT-11 wystawionym dla byłego zleceniobiorcy należy wykazać jako innych przychód: kwotę składek społecznych w części, która powinna zostać potrącona z wynagrodzenia zleceniobiorcy, a została opłacona przez płatnika, kwotę składek społecznych w części, która powinna zostać potrącona z wynagrodzenia zleceniobiorcy, a została opłacona przez płatnika, obniżonych o nadpłatę składki zdrowotnej.

PIT-11(29) – jak skorygować i wykazać przychód pracownika z „zerowym PIT” i bez ulgi

Formularz PIT-11(29)

PIT-11(29) otrzymuje podatnik oraz urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku nierezydentów – urząd skarbowy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. PIT-11(29) dotyczy dochodów i zaliczek za dany rok podatkowy z tytułu m.in. stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście i praw majątkowych.

Z artykułu dowiesz się:

PIT–11 składają także płatnicy określeni w art. 35 ustawy o PIT, a także podmioty dokonujące świadczeń z innych źródeł (tj. z art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT).
W PIT-11 wykazuje się także m.in. przychody:
•    z tytułu stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT (należy wykazać kwotę stypendium, do wysokości limitu zwolnienia);
•    otrzymywane z zagranicy, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy o PIT;
•    pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT;
•    ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT w podziale na przychody ze stosunku pracy i umowy zlecenia.

W jakim terminie płatnik składa PIT-11(29)
•    do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym – dla informacji składanych urzędowi skarbowemu; do końca lutego roku następującego po roku podatkowym – dla informacji przesyłanych podatnikowi;
•    w terminie 14 dni od złożenia pisemnego wniosku przez podatnika – w przypadku gdy w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki przez płatników, o których mowa w art. 39 ust. 1 ustawy o PIT;
•    do dnia zaprzestania działalności – w przypadku gdy składający zaprzestali działalności przed końcem stycznia lub odpowiednio przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo