Świadczenia z ZFŚS a obowiązek wykazywania dochodów rodziny zastępczej

Anna Martuszewicz
15.04.2008AKTUALNE

Świadczenia z ZFŚS a obowiązek wykazywania dochodów rodziny zastępczej

Pracownik pobiera opłatę jako rodzina zastępcza na 2 dzieci. Czy jest zobowiązany wykazać te pieniądze w dochodzie, ubiegając się o świadczenie z ZFŚS?

Obowiązek pracownika w zakresie wskazania dodatkowych dochodów przy ubieganiu się o świadczenia z ZFŚS uzależniony będzie od treści regulaminu funduszu oraz od rodzaju świadczenia, jakie pobiera. Świadczenia otrzymywane przez rodzinę zastępczą nie zawsze będą stanowiły jej dochód.

1. W regulaminie Funduszu określa się zasady przyznawania świadczeń

O tym, jakie dochody będą brane pod uwagę przez pracodawcę oraz jaki będzie sposób ich udowadniania, decyduje pracodawca (w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników) w regulaminie Funduszu. Uprawnienie pracodawcy do żądania podania stosownych informacji o dochodach oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z Funduszu powinno zatem znajdować uzasadnienie w regulaminie. W jego postanowieniach powinny być sprecyzowane zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz tryb rozpatrywania wniosków o ich przyznanie. Regulamin powinien także określać, jakie informacje i dokumenty są niezbędne do dokonania oceny, czy osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spełnia kryteria, od których uzależnia się przyznanie świadczenia.

SN: Przyznając świadczenia uwzględnia się dochody poza zakładem pracy
Zasada przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z Funduszu oparta jest na kryteriach o charakterze wyłącznie socjalnym, tj. uzależnionych co do zasady i wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Z tego zaś punktu widzenia nie może być obojętne to, czy i jakie dochody osiąga pracownik poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie, oraz jaka jest sytuacja życiowa wszystkich członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.
(Wyrok Sądu Najwyższego z 8 maja 2002 r., I PKN 267/2001, OSNP 2004/6/99).

Zatem jeżeli regulamin stanowi, że pracownik powinien podać informację o dochodach rodziny (lub na jednego członka rodziny), będzie on miał obowiązek uwzględnić wszelkie dochody osiągane przez siebie (także poza zakładem pracy) oraz innych członków rodziny.

2. Środki dla rodziny zastępczej nie zawsze są dochodem

Rodziny zastępcze otrzymują z tytułu sprawowania opieki różne świadczenia, np. pomoc udzielaną ze środków pomocy społecznej lub płaconą przez rodziców na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Kwoty te nie stanowią dochodu rodziny, a jedynie częściowo rekompensują poniesione na dzieci nakłady. Dochodem rodziny jest natomiast wynagrodzenie otrzymywane przez rodziny zastępcze niespokrewnione, wielodzietne lub specjalistyczne z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka lub z tytułu świadczonej opieki i wychowania. Zatem obowiązek uwzględnienia w dochodzie świadczeń z tytułu pełnienia roli rodziny zastępczej może dotyczyć wyłącznie wynagrodzenia i nie będzie dotyczył pomocy na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Pamiętać także należy, że przyznając świadczenia trzeba szczególnie wnikliwie rozpatrzyć sytuację rodzinną i życiową, w jakiej pozostaje pracownik, nie poprzestając jedynie na kryterium dochodu.


Podstaw prawna
» art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335),
» art. 75 ust 3 i ust. 4, art. 78, art. 79 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r., nr 64, poz. 593, ze zm.).


Autor: Anna Martuszewicz

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo