Za niedzielną pracę w delegacji należy udzielić dnia wolnego

Michał Culepa
Michał Culepa
14.07.2014AKTUALNE

Pytanie:

Czy osobie zatrudnionej w nienormowanym czasie pracy, która odbyła podróż służbową przypadająca w niedzielę (udział w promocji zakładu) należy udzielić dnia wolnego za pracę w tym dniu?

Odpowiedź:

Tak, jeżeli osoba wskazana w pytaniu nie zajmuje stanowiska kierowniczego, a w niedzielę wykonywała w delegacji obowiązki służbowe, należy się jej dzień wolny za pracę niedzielną.

  Jeżeli osoba odbywająca podróż służbową nie jest osobą zajmującą stanowisko kierownicze, to – w przypadku, gdyby w niedzielę wykonywała obowiązki służbowe, zgodnie z delegacją, wówczas – zgodnie z Kodeksem pracy w zamian za pracę w niedzielę – pracownikowi należy udzielić dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 KP, za każdą godzinę pracy w niedzielę, tj. dodatek wynoszący 100% stawki godzinowej wynagrodzenia.

Uwaga

Jeżeli pracownik nie wykonywał pracy w niedzielę, a jedynie znajdował się w podróży, tj. przemieszczał się z jednego miejsca na drugie, to w sytuacji, gdyby ten przejazd naruszył 35-godzinny tygodniowy odpoczynek, należy mu się z tego tytułu rekompensata – w formie czasu wolnego lub wynagrodzenia dodatkowego, przy czym przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju to ma być rekompensata (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., sygn. akt: II PK 265/04).

Z kolei w sytuacji, gdy pracownik należy do grupy osób zajmujących stanowiska kierownicze, to z tytułu pracy ponadnormatywnej nie przysługują mu dodatkowe świadczenia – chyba, ze jest kierownikiem komórki organizacyjnej w firmie. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, natomiast kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa

Słowa kluczowe:
delegacja służbowa

Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo