Zatrudnienie osoby do 30. roku życia – nadal z refundacją?

Marta Wszoła
Marta Wszoła
19.03.2018AKTUALNE

Zatrudnienie osoby do 30. roku życia – nadal z refundacją?

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który przewiduje przedłużenie do końca 2019 r. okresu, w którym Powiatowe Urzędy Pracy refundują część kosztów związanych z zatrudnieniem osoby do 30. roku życia.

Będzie kontynuacja Programu Praca Dla Młodych?

Projekt ustawy zakłada kontynuację cieszącego się popularnością zarówno wśród osób młodych jak też pracodawców Programu Praca dla Młodych. Program ten realizowano w latach 2016-2017. Posłowie chcą przedłużyć obowiązywanie Programu na lata 2018-2019, co prawda stopa bezrobocia systematycznie spada, niemniej jednak nadal w niektórych województwach odnotowuje się znaczną liczbę Młodych Bezrobotnych. Dlatego pożądane byłoby kontynuowanie Programu szczególnie, że gwarantuje on zatrudnienie osobom młodym na okres 2 lat. Co więcej przedłużenie okresu funkcjonowania Programu ma również wpłynąć pozytywnie na ograniczenie liczby pozapracowniczych form zatrudnienia.

Podobnie jak dotychczas o refundację będzie można ubiegać się zatrudniając osobę bezrobotną do 30 roku życia. Będą to zarówno absolwenci szkół wyższych jak też absolwenci szkół ponad gimnazjalnych, którzy są zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotni.

Jakie koszty będą objęte refundacją?

Refundacja obejmie część kosztów poniesionych na:

  • wynagrodzenia,

  • nagrody,

  • oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Co istotne refundacja będzie przysługiwała w wysokości uzgodnionej w umowie zawartej między PUP a pracodawcą. Nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Trzeba pamiętać, że pracodawca będzie obowiązany do zatrudnienia bezrobotnego przez łączny okres 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy. Przez pierwszych 12 miesięcy zatrudniający otrzyma refundację, natomiast przez kolejnych 12 miesięcy będzie obowiązany utrzymać zatrudnienie na swój koszt.

Należy wskazać, że w razie nieutrzymania zatrudnienia refundację trzeba będzie zwrócić, w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.

Zwolnienie z pracy bezrobotnego a refundacja

W sytuacji kiedy bezrobotny sam zwolni się z pracy lub zostanie zwolniony przez pracodawcę bez wypowiedzenia (art. 52 Kodeksu Pracy) przed upływem okresu 12 miesięcy, objętych refundacją, Powiatowy Urząd Pracy skieruje w jego miejsce kolejną osobę bezrobotną.

W przypadku odmowy przyjęcia skierowanego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca zwraca uzyskaną pomoc w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania z PUP.

Natomiast w przypadku braku możliwości skierowania bezrobotnego przez Urząd Pracy na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca nie zwraca uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

Projekt ustawy został skierowany do I czytania w Sejmie, miałby wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – (druk sejmowy nr 2296).

Autorem odpowiedzi jest: 

Marta Wszoła


Marta Wszoła
AUTOR
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo