Ustawa antycovidowa. Projekt ustawy ws. powszechnych testów pracowników odrzucony

02.02.2022AKTUALNE

Ustawa antycovidowa. Projekt ustawy ws. powszechnych testów pracowników odrzucony

Sejm w I czytaniu odrzucił projekt ustawy, który zakładał prowadzanie masowych testów na COVID-19 wśród osób zatrudnionych oraz przewidywał możliwość dochodzenia świadczenia odszkodowawczego przez osobę, która wskaże, że do jej zakażenia doszło w miejscu pracy.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie rozwiązania przewidywał projekt w sprawie testowania pracowników

  • Jakie były główne powody odrzucenia projektu ustawy

Czytaj również:

Za odrzuceniem projektu – nazwanego „lex konfident” – głosowało 253 posłów, w tym wielu z partii rządzącej, przeciw 152, a wstrzymało się 37 posłów. Wcześniej odrzucenie projektu ustawy zarekomendowała sejmowa komisja zdrowia.

Ustawa antycovidowa: co przewidywał projekt ws. testowania pracowników

Przypomnijmy, że projekt ustawy o tzw. weryfikacji covidowej zakładał, że testom diagnostycznym na COVID-19 podlegaliby zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy – niezależnie od tego, czy przebyli już infekcję wirusem SARS-CoV-2, a także czy poddali się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19 czy też nie. Pracodawca mógłby żądać od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 w wyznaczonym terminie, nie częściej niż raz w tygodniu.

Ponadto nowe przepisy miały umożliwić dochodzenie przez osobę, która przeszła zakażenie koronawirusem – w trybie postępowania administracyjnego przed wojewodą – świadczenia odszkodowawczego w związku z domniemanym zakażeniem w miejscu pracy.

Ogromna krytyka projektu ustawy

W trakcie prac nad projektem podkreślano, że nie rozwiąże on istniejących problemów i nie pomoże w zwalczeniu pandemii. Stworzy natomiast dodatkowe podziały i będzie podstawą do wielu potencjalnych konfliktów w miejscu pracy.

Zastrzeżenia do projektu wniosła m.in. Naczelna Rady Pielęgniarek i Położnych. – Mamy zastrzeżenie do administracyjnego trybu przyznawania odszkodowań, w przypadku braku możliwości zlokalizowania źródła zakażenia – podkreśliła Mariola Łodzińska, wiceprezes MRPiP.

Źródło:

  • projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1981).

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo