Szczepienie na koronawirusa w pracy? Nowy pomysł rządu

Szczepienie na koronawirusa w pracy? Nowy pomysł rządu
Dokument aktualny

Redakcja Portalu

29.03.2021

Zakład pracy będzie mógł zorganizować szczepienie przeciwko COVID-19 dla swoich pracowników? O pomyśle informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozwiązanie może trafić do Sejmu w ciągu najbliższego tygodnia.

Pracodawca stałby się organizatorem szczepienia. Po jego stronie byłoby:

  • zasygnalizowanie, ilu pracowników chce się zaszczepić,
  • zorganizowanie szczepienia i zapewnienie personelu kwalifikującego i przeprowadzającego szczepienia,
  • opcjonalnie zawarcie umowy z przychodnią.

Rządowy pomysł miałby przyczynić się do zwiększenia liczby szczepień. „DGP” pisze również, że rząd ma gotowy projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Ma ona umożliwić podawanie zastrzyków w aptekach.

Objęłoby to preparaty nie tylko, które mają przeciwdziałać koronawirusowi, ale również inne - np. stosowane przeciwko grypie. Ponadto nie tylko lekarze mieliby możliwość kwalifikowania do szczepień. Dołączyć do nich mogliby np. farmaceuci.

Gazeta informuje również, że trwają prace nad dopuszczeniem innych zawodów niż lekarze do kwalifikacji do szczepień. Jak wyjaśnia, mają to być m.in. farmaceuci, których zaczęto też szkolić w dokonywaniu wkłuć domięśniowych. „Na kursy zgłosiło się ich ok. 5,5 tys. Już ok. tysiąca przeszło szkolenie, pozostali powinni zakończyć je w ciągu dwóch tygodni” – wylicza "DGP".

Informacje te potwierdza w rozmowie z dziennikiem szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk. „Jeśli wprowadzimy takie rozwiązania na stałe, dla wielu osób i środowisk medycznych będzie to duża zmiana. Funkcjonują one już jednak na świecie i pozytywnie wpływają na liczbę wykonywanych szczepień, np. przeciwko grypie” – wskazuje minister. Na horyzoncie mogą pojawić się tzw. duże punkty szczepień. Mogłyby one powstać np. w szkołach.

Źródło

Dziennik Gazeta Prawna

 

Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja portalu

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel