Skrócenie czasu pracy w Wielką Sobotę z rekompensatą dla pracowników handlu

Michał Culepa
Michał Culepa
27.03.2018AKTUALNE

Skrócenie czasu pracy w Wielką Sobotę z rekompensatą dla pracowników handlu

W najbliższą sobotę działalność handlowa oraz wykonywanie czynności związanych z handlem po godz. 14.00 będą zabronione. Pracownicy, którzy nie wypracują w związku z tym pełnego wymiaru czasu pracy, zachowają prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nakazuje m.in. skrócenie pracy placówek handlowych w wigilię 24 grudnia i Wielką Sobotę. Działalność handlowa oraz wykonywanie czynności związanych z handlem będzie w te dni zabronione po godzinie 14.00. Ograniczenie to nie obowiązuje oczywiście osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – właścicieli sklepów i placówek handlowych, którzy będą osobiście prowadzili tę działalność.

W razie konieczności skrócenia czasu pracy w Wielką Sobotę pracownikowi należy się rekompensata pieniężna, tak by nie doszło do ograniczenia wynagrodzenia za ten dzień. Wynagrodzenie za takie brakujące godziny oblicza się na takich zasadach, jak urlopowe. Jednak oczywiście godziny te są wolne od pracy z mocy ustawy i dlatego nie wolno ich zaliczać do urlopu wypoczynkowego.

Przykład
Skrócenie czasu pracy w wolną sobotę i rekompensata pieniężna

Pracownikom sieci handlowej E. w Wielką Sobotę skrócono dzień pracy zgodnie z ustawą. Tego dnia miała pracować tylko jedna zmiana – poranna od godz. 8.00 do 14.00. Osoby z tej zmiany otrzymają więc:
− z racji ograniczenia dnia roboczego, wynagrodzenie za pracę od 8.00 do 14.00,
− za dwie „brakujące” godziny od 14.00 do 16.00 – wynagrodzenie obliczone jak wynagrodzenie urlopowe.
To samo dotyczy pracowników II zmiany – popołudniowej, przypadającej na ten dzień, którzy normalnie pracowaliby 8 godzin od 16.00 do 24.00 (sklepy sieci otwarte są do godz. 22.00, pozostałe 2 godziny były poświęcone na rozliczenia dzienne oraz prace porządkowe i w określonych dniach − zmiany ułożenia towarów w związku ze zmianami okresowych ofert i promocji). Przy czym pracownicy ci otrzymają wynagrodzenie liczone jak wynagrodzenie urlopowe za cały dzień pracy, z którego musieli zostać zwolnieni.

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa


Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo