Rejestracja w PUP – czy świadectwo pracy jest konieczne

Marta Wszoła
Marta Wszoła
23.02.2021AKTUALNE

Rejestracja w PUP – czy świadectwo pracy jest konieczne

Czy do zarejestrowania w urzędzie pracy oraz uzyskania prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych jest konieczne posiadanie świadectwa pracy? Sprawdź, jak do tego problemu odniósł się resort pracy.

Stanowisko resortu jest odpowiedzią na interpelację poselską. Poseł Waldemar Andzel wskazał na trudną sytuację osób, które napotykają kłopoty z uzyskaniem świadectwa pracy. Jak zaznaczył poseł świadectwo pracy jest najważniejszym dokumentem świadczącym o historii i przebiegu zatrudnienia, okresach składkowych i nieskładkowych.

Niestety w sytuacji, kiedy pracodawca nie tylko nie wydaje w terminie świadectwa pracy, ale również nie zamierza go wydawać, ponieważ już wcześniej dopuścił się niewypełnienia podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika, takich jak chociażby wypłata wynagrodzenia, polski pracownik ponosi negatywne skutki zachowania pracodawcy przed takimi instytucjami jak powiatowy urząd pracy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie posiadając świadectwa pracy trudno o rejestrację w PUP

Jak zwrócił uwagę poseł pracownik, któremu pracodawca nie wydał świadectwa pracy, nie ma możliwości uzyskania statusu bezrobotnego, ani przyznania zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ nie może przedstawić świadectwa pracy.

Z sygnałów jakie otrzymywał poseł wynikało, że powiatowe urzędy pracy odmawiały zarejestrowania osoby bezrobotnej bez świadectwa pracy mimo, że brak świadectwa nie był zawiniony przez ubiegającego się o rejestrację. Pozostawało jedynie ubieganie się o wydanie świadectwa pracy na drodze sądowej w myśl art. 971 Kodeksu pracy.

Jak wynika z odpowiedzi resort rozwoju pracy i technologii do zarejestrowania w urzędzie pracy oraz uzyskania prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych nie jest konieczne posiadanie świadectwa pracy. W wyjątkowych sytuacji można okazać inny dokument np. umowę o pracę czy zaświadczenie z ZUS.

Wyjątkowo urząd powinien zarejestrować bez świadectwa

W odpowiedzi na interpelację ministerstwo zaznaczyło, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta może wyrazić zgodę na rejestrację osoby, starającej się o statusu osoby bezrobotnej, a nie posiadającej kompletu dokumentów. Za szczególny przypadek można uznać wszelkie zdarzenia losowe, w tym również brak świadectwa pracy, które nie zostało wydane z winy pracodawcy.

Zdaniem MRPIT
W przypadku niedopełnienia obowiązku przez pracodawcę i niewydania pracownikowi świadectwa pracy, w celu ustalenia uprawnień osoby do zasiłku dla bezrobotnych starosta może przyjąć inny dokument potwierdzający w sposób wiarygodny spełnienie warunków uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych (okres zatrudnienia i odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy). W szczególności osoba może np. przedłożyć umowę o pracę, z której wynikać będzie od kiedy umowa o pracę obowiązuje oraz wskazywać na wymiar etatu, wynagrodzenie itd. Ponadto osoba może przedłożyć zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazujące na fakt podlegania ubezpieczeniom społecznym w określonym okresie oraz fakt opłacania składki na te ubezpieczenia.
Źródło: Odpowiedź na interpelację poselską nr 15788

Co istotne ministerstwo podkreśliło, że sam urząd pracy może uzyskać dane o ubezpieczeniu z ZUS w drodze elektronicznej przez dostęp do bazy danych ZUS.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marta Wszoła


Marta Wszoła
AUTOR
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo