PESEL dla uchodźców z Ukrainy – rozpoczęto przyjmowanie wniosków

Leszek Skupski
Leszek Skupski
16.03.2022AKTUALNE

PESEL dla uchodźców z Ukrainy – rozpoczęto przyjmowanie wniosków

Od 16 marca 20220 r. urzędy gminy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj i przyjechali do Polski w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy
  • Co ułatwi obywatelowi Ukrainy uzyskanie numeru PESEL

Czytaj również:

Od kilku dni obowiązuje specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która wśród wielu szczegółowych rozwiązań zakłada m.in. nadanie obywatelom Ukrainy przybyłym do Polski w związku z działaniami wojennymi, numeru PESEL.

PESEL dla obywatela Ukrainy: jakie informacje we wniosku?

Złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL możliwe jest w urzędach wykonawczych gminy od 16 marca 2022 roku. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek powinien złożyć jeden z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.

Wniosek powinien wskazywać w szczególności:

  • imię i nazwisko,

  • unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński,

  • obywatelstwo,

  • datę wjazdu na terytorium RP oraz

  • adnotację o pobraniu odcisków palców.

Należy także złożyć oświadczenie o przybyciu do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy lub oświadczenie o byciu małżonkiem obywatela Ukrainy, który przybył na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy.

PESEL ułatwi dostęp do świadczeń i znalezienie pracy

Nadanie numeru PESEL jest istotne, gdyż pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ułatwi on też obywatelom Ukrainy podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej.

Powierzenie pracy uchodźcy z Ukrainy

Przepisy specustawy ułatwiają dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Aby skorzystać z tego rozwiązania, podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy obowiązany jest w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić za pośrednictwem systemu praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583).

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski

Słowa kluczowe:
PESELUkraina

Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo