Konferencja on-line: Akta osobowe i ewidencja czasu pracy 2019 [zakończona]

18.12.2018AKTUALNE

Konferencja on-line: Akta osobowe i ewidencja czasu pracy 2019 [zakończona]

W dniu 18 grudnia zapraszamy do udziału w konferencji on-line: „Akta osobowe i ewidencja czasu pracy – rewolucyjne zmiany od 2019 r.”. Poznaj praktyczne aspekty związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej z uwzględnieniem zmian, które zaczną obowiązywać od 2019 r. Sprawdź według jakich zasad od nowego roku prowadzić ewidencję czasu pracy. [DOSTĘP DO MATERIAŁÓW]

Materiały Konferencji on-line:

SZKOLENIA ON-LINE

Część 1. Akta osobowe – zmiany od 2019 r. Obejrzyj wystąpienie >>

Część 2. Ewidencja czasu pracy – z uwzględnieniem zmian od 2019 r. Obejrzyj wystąpienie >>

Szkolenia prowadzi:

Szymon Sokolik – prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, od kwietnia 2007 r. redaktor naczelny miesięcznika „Aktualności kadrowe" (śledzącego na bieżąco zmiany w prawie pracy oraz nowe interpretacje urzędowe i wyroki SN), współpracował także przy wielu innych publikacjach, autor licznych artykułów dotyczących prawa pracy, prowadzi dyżur prawa pracy.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Zestawienia, wykazy, procedury:

Dokumentacja pracownicza: zasady prowadzenia i nowe okresy przechowywania (zestawienie)

Do końca 2018 roku akta osobowe musimy przechowywać przez 50 lat po ustaniu zatrudnienia, a dokumenty związane z ewidencją czasu pracy – przez 3 lata. Jednak dla zatrudnionych po nowym roku termin ten ma wynieść 10 lat dla całej dokumentacji.

Wykaz: Podział dokumentów w aktach osobowych od 2019 r.

Projekt rozporządzenia MRPiPS w sprawie dokumentacji pracowniczej zakłada całkowicie nowy podział akt osobowych. Akta mają dzielić się na 4 części. W części A mają nadal być przechowywane dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B będziemy nadal przechowywali dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, w części C powinny znaleźć się dokumenty związane z ustaniem stosunku pracy, a w części D – dokumenty związane z nakładaniem na pracownika kar porządkowych.

Wykaz: Zakres danych w ewidencji czasu pracy od 2019 r.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem MRPiPS w ewidencji czasu pracy znajdą się oprócz karty ewidencji czasu pracy także kopie rozkładów (harmonogramów, grafików) czasu pracy przekazanych pracownikowi, wnioski pracownika w sprawach związanych z czasem pracy, dokumenty związane z pewnymi kwestiami powiązanymi z czasem pracy oraz zgody pracowników – rodziców małych dzieci oraz pracownic w ciąży.

Procedura przejścia na elektroniczne akta osobowe

Aby właściwie zdigitalizować dokumentację, pracodawca powinien postępować według schematu. W tym celu pracodawca może wydać instrukcję postępowania określającą krok po kroku kolejne etapy i poszczególne czynności upoważnionych pracowników. Opracowując taki dokument, należy posiłkować się przepisami, z których pośrednio wynika tok postępowania oraz obowiązki i terminy.

Przepisy:

Projekt rozporządzenia MRPiPS w sprawie dokumentacji pracowniczej (z 22 listopada 2018 r.)

Pozostałe materiały

Elektroniczne akta osobowe nareszcie dozwolone

Każdy pracownik powinien mieć w firmie własne, osobne akta osobowe, w których gromadzone będą istotne dla jego stosunku pracy dokumenty. Dotychczasowe przepisy nie pozwalają pracodawcy na wybór formy prowadzenia akt osobowych. Jednak zasadnicza w tym zakresie zmiana nastąpi z początkiem 2019 roku.

Czy pracodawca musi wpisać się do rejestru przechowawców akt?

Po nowym roku akta osobowe i płacowe będą mogły być oddawane na przechowanie wyłącznie przedsiębiorcom trudniącym się czasowym przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej, którzy posiadają wpis do odpowiedniego rejestru. Czy jednak obowiązek wpisu może dotyczyć również samego pracodawcy lub obsługującego go biura księgowego?

ZUS: Nowe raporty i oświadczenia oraz zmiany w drukach już obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Z początkiem 2019 r. niektórych płatników składek czeka wiele zmian w zakresie dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Rozszerzony zostanie zakres informacji wykazywanych w części z istniejących formularzy, a także wprowadzone zostaną dwa nowe raporty imienne, z których jeden będzie składany jednorazowo, drugi zaś tylko w niektórych miesiącach. Oznacza to dla pracodawców i zleceniodawców dodatkowe obowiązki informacyjne.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo