Obowiązek poinformowania związków o zmianach w planie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń


Obowiązek poinformowania związków o zmianach w planie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń
Pytanie:

W naszym zakładzie pracy (jednostka wojskowa) działają 3 organizacje związkowe. Proszę o odpowiedź, czy dokonując zmian nazwy stanowisk pracy z referenta na starszego referenta dla kilku stanowisk w planie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników (podstawa: Decyzja nr 448/MON) powinniśmy poinformować o tych zmianach związki zawodowe. Plan zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników podpisywany jest przez przewodniczącego jednej z organizacji związkowych. Pracownicy zatrudniani i wynagradzani są na podstawie PUZP.

Odpowiedź:

O zmianach w planie zatrudnienia bazowego i funduszu wynagrodzeń pracodawca powinien poinformować zakładowe organizacje związkowe.

Zgodnie z § 15 decyzji nr 448/MON Ministra Obrony Narodowej z 31 grudnia 2013 r. w sprawie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej (Dz.Urz. MON z 2014 r. poz. 6), pracodawcy sporządzają, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia decyzji budżetowej, plan zatrudnienia bazowego i funduszu wynagrodzeń.

Przy sporządzaniu planu lub jego zmianach – współpraca ze związkami

Przy sporządzaniu planu pracodawcy są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy i aktów prawnych wykonawczych oraz układów zbiorowych pracy, określających zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników wojska oraz do zachowania zgodności wysokości funduszu wynagrodzeń z planem finansowym. Plan podlega bieżącej aktualizacji stosownie do wprowadzanych zmian w strukturze zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń. Pracodawca przedstawia plan zatrudnienia bazowego i funduszu wynagrodzeń do zaopiniowania właściwej zakładowej organizacji związkowej.

Dokonując zmian nazwy stanowisk w planie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników, pracodawca powinien zatem poinformować o wprowadzanych zmianach działające w jednostce zakładowe organizacje związkowe.

Posiadanie statusu organizacji związkowej w zakładzie pracy

Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo funkcjonariuszami pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji. Status zakładowej organizacji związkowej przysługuje także międzyzakładowej organizacji związkowej zrzeszającej łącznie co najmniej 10 członków zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji.

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo