Zmiana miejsca wykonywania pracy poza granice Polski a obowiązki pracodawcy

Joanna Poznalska
10.06.2008AKTUALNE

Pytanie:

Otworzyliśmy oddział firmy na Węgrzech. Do tej pory interesy firmy reprezentowała osoba, która wyjeżdżała na delegację i była w ten sposób rozliczana. Od maja ta osoba ma na Węgrzech stały adres zamieszkania i będzie nadal świadczyć dla nas pracę. Jak zawrzeć z tym pracownikiem prawidłową umowę o pracę. Proszę o podpowiedź jak się zachować, aby zatrudnienie Polaka na stałe mieszkającego na Węgrzech było korzystne i dla pracodawcy i pracownika. Jak zgłosić prawidłowo pracownika do ZUS? Naliczyć ulgę, a co z kosztami uzyskania przychodu itp.?

Odpowiedź:

Odsyłając pracownika na dłuższy czas do pracy za granicą warto zawrzeć w umowie o pracę zapis, iż miejscem świadczenia pracy jest terytorium innego kraju. W takim przypadku świadczenie pracy nie będzie podróżą służbową, a pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłacania dodatkowych świadczeń poza określonym w umowie o pracę wynagrodzeniem.

Strony mogą wybrać system prawny właściwy dla zawartego stosunku pracy

Jeżeli stosunek pracy jest związany z co najmniej dwoma systemami prawnymi (tj. dwoma państwami), strony tego stosunku mogą w umowie o pracę dokonać wyboru prawa rządzącego tą umową. Strony mogą wskazać prawo jednego z tych państw jako prawo właściwe do regulacji wszystkich kwestii z zakresu prawa pracy.

W związku z tym w opisanej w pytaniu sytuacji strony mogą wybrać, iż prawem właściwym dla danego stosunku prawnego będzie prawo polskie lub węgierskie.

Strony mogą również wskazać prawo innego państwa pod warunkiem, iż nie pozbawi to pracownika ochrony wynikającej z przepisów bezwzględnie obowiązujących w państwie, którego prawo jest właściwe w sytuacji braku wyboru prawa właściwego. Jeżeli strony nie ustaliły, jakie prawo jest właściwe, wtedy uznaje się, iż umowa o pracę będzie podlegała prawu państwa, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę w wykonaniu umowy. W opisanym przypadku będzie to więc prawo węgierskie.

Miejsce wykonywania pracy za granicą - nie należy się dieta

W sytuacji, w której w umowie strony określą, iż stosunek pracy podlega prawu polskiemu, zastosowanie znajdą przepisy kodeksu pracy. W takim przypadku pracownik i pracodawca mogą w umowie o pracę (lub w porozumieniu zmieniającym jej treść, jeżeli pracownik jest już zatrudniony u odsyłającego go pracodawcy) zawrzeć postanowienie, iż miejscem wykonywania pracy będzie terytorium innego państwa w opisanej w pytaniu sytuacji - Węgry. W związku z tym, iż świadczenie pracy na terytorium Węgier nie będzie uważane za podróż służbową, pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłacania pracownikowi świadczeń z tego tytułu.

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Poznalska

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo