Obowiązek szkoleniowy BHP w przypadku zleceniobiorców

Jan M. Pióro
Jan M. Pióro
08.05.2015AKTUALNE

Pytanie:

Czy zatrudniając osobę na umowę zlecenia należy taką osobę wysłać na wstępne badania lekarskie? Czy taka osoba powinna zostać przeszkolona w zakresie BHP?

Odpowiedź:

Zleceniobiorca musi legitymować się wymaganym szkoleniem w dziedzinie BHP oraz orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy określonego rodzaju.

Jeżeli z umowy wynika, że zleceniobiorca jest związany stałym miejscem wykonywania czynności faktycznej albo prawnej, obowiązek zapewniania przestrzegania w takim miejscu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o którym mowa w art. 304 § 1 Kodeksu pracy ciąży na pracodawcy. Odrębnym zagadnieniem jest kwestia pokrycia kosztów szkoleń i badań.

Zapamiętaj

Nie ma prawnych przeszkód, aby pracodawca podjął czynności umożliwiające mu zwolnienie się w części z takiego obowiązku. W odróżnieniu bowiem od przepisów prawa pracy przepisy Kodeksu cywilnego umożliwiają stronom umowy cywilnoprawnej dowolne kształtowane jej warunków.

Formą zwolnienia się pracodawcy z obowiązku, o którym mowa w art. 304 § 1 Kodeksu pracy nie tylko w zakresie profilaktycznych badań lekarskich oraz szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy może być wynegocjowanie w umowie klauzul obligujących kontrahenta odpowiednio do:

  • pokrycia kosztów odbycia wymaganego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,

  • uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy określonego rodzaju.

W umowie powinny znaleźć się postanowienia umożliwiające zleceniodawcy skuteczne wyegzekwowanie obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ciążących na zleceniobiorcy. Stanowczość zleceniodawcy w egzekwowaniu przyjętych przez zleceniobiorcę obowiązków może uchronić go – w przypadku zaistnienia wypadku – przed zarzutem zawinionego przyczynienia się do niego, co może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą z art. 415 Kodeksu cywilnego.

Autorem odpowiedzi jest: 

Jan Pióro


Jan M. Pióro
AUTOR
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym. Wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Warszawie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo