Czy uwzględniać do stażu pracy okresy dawnych urlopów wychowawczych

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
27.03.2018AKTUALNE

Czy uwzględniać do stażu pracy okresy dawnych urlopów wychowawczych
Pytanie:

Mam problem z urlopem wychowawczym z lat 80-tych i 90-tych. Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 12 lat, z czego do pracowniczego stażu pracy zostało jej zaliczone 6 lat. Obecnie pracownica oznajmiła, że chciałaby zaliczenia jej całego okresu udzielanych urlopów wychowawczych w innych zakładach, a nie tylko 6 lat. Czy możemy jej przeliczyć staż pracowniczy?

Odpowiedź:

Przepisy dotyczące urlopów wychowawczych umożliwiają, w mojej ocenie, wliczanie urlopów z lat 80–tych i 90-tych do stażu pracy na równi z okresem zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu.

Urlopy bezpłatne dla pracujących matek przed 30 lipca 1981 r.

Obecnie Kodeks pracy przewiduje, że okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W praktyce więc jest on zaliczany do stażu pracy jako okres zatrudnienia. Jednak nie zawsze tak było. Obowiązujące od lat 70-tych do 90-tych XX w. przepisy prawa pracy przewidywały najpierw urlopy bezpłatne w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem, a następnie urlop wychowawczy. Początkowo urlopy bezpłatne dla pracujących matek nie były wliczane do stażu pracy, jednak kwestia ta uległa zmianie 30 lipca 1981 r.

Urlopy wychowawcze od 30 lipca 1981 r.

Począwszy od tej daty, z mocą wsteczną (tj. od 8 czerwca 1968 r.), urlopy bezpłatne udzielane pracującym matkom w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem zostały wliczone do okresu pracy w zakładzie, w którym pracownica korzystała z takiego urlopu. Za wyjątkiem okresu pracy:

  • wymaganego do zajmowania określonego stanowiska pracy zgodnie z obowiązującym taryfikatorem kwalifikacyjnym lub innymi przepisami,
  • przewidzianego w przepisach o zatrudnieniu absolwentów szkół wyższych,
  • pedagogicznej, wymaganej od nauczycieli i wychowawców przy nabywaniu przez nich uprawnień przewidzianych w przepisach szczególnych,
  • na stanowiskach asystenta i starszego asystenta w szkole wyższej.

Od tej daty również zamiast urlopów bezpłatnych udzielane są urlopy wychowawcze, które do 1 czerwca 1996 r. również wliczane były do stażu pracy w zakładzie, w którym pracownica korzystała z takiego urlopu. Takie urlopy powinny więc w mojej ocenie zostać wliczone do stażu pracy na równi z okresem zatrudnienia u tego pracodawcy, który ich udzielił. Natomiast od 2 czerwca 1996 r. obowiązuje zasada wliczania urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia do okresu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił tego urlopu, za wyjątkiem okresu zatrudnienia wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Słowa kluczowe:
urlop wychowawczy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo