pracownik niepełnosprawny

Lista płac dla niepełnosprawnego pracownika korzystającego ze zwolnienia od pracy

Pytanie:

Niepełnosprawny pracownik korzysta we wrześniu 2022 r. ze zwolnienia od pracy na czas wizyty u lekarza w wymiarze 1h i 35 minut zgodnie z art. 20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego (4.000 zł) oraz dodatku za wieloletnią pracę ustalanego jako procent od wynagrodzenia zasadniczego (20% – 800 zł). Dodatek za wieloletnią pracę nie jest pomniejszany za okresy absencji chorobowych. Jak należy ustalić wysokość składników wynagrodzenia na liście płac za wrzesień 2022 r.? W przypadku, jeśli w październiku 2022 r. wystąpi absencja chorobowa, jakie kwoty będzie trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku? Pracownik zatrudniony jest na pełen etat, pracuje 7 godzin dziennie. Jak należałoby dla powyższych założeń wyliczyć składniki wynagrodzenia i podstawę wymiaru zasiłku, jakby pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym od 1 do 9 września 2022 r.?

Obniżenie wskaźnika do PFRON

Obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych do PFRON – jak dokumentować schorzenia szczególne?

Pracodawca może obniżyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych do PFRON poniżej 6% wówczas, gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne ze szczególnymi schorzeniami. O ile lista szczególnych schorzeń jest jasna, o tyle problematyczne dla pracodawców pozostaje dokumentowanie tych schorzeń, a tym samym potwierdzenie prawa do zastosowania obniżonego wskaźnika.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy pracodawca zobowiązany jest do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON
  • W jaki sposób można obniżyć 6% wskaźnik zatrudnienia
  • Dlaczego pracodawcy mają problemy z dokumentowaniem schorzeń szczególnych osób niepełnosprawnych dla celów obniżenia wskaźnika zatrudnienia do PFRON
  • Dlaczego należy uważać z żądaniem dodatkowej dokumentacji medycznej

W przypadku większości pracodawców zatrudniających, co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jednym z podstawowych obowiązków — jest, w razie niespełnienia warunku określonego w ustawie poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dokonywanie miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wpłata stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat zwolnieni są ci pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo