PFRON

Obniżenie wskaźnika do PFRON

Obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych do PFRON – jak dokumentować schorzenia szczególne?

Pracodawca może obniżyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych do PFRON poniżej 6% wówczas, gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne ze szczególnymi schorzeniami. O ile lista szczególnych schorzeń jest jasna, o tyle problematyczne dla pracodawców pozostaje dokumentowanie tych schorzeń, a tym samym potwierdzenie prawa do zastosowania obniżonego wskaźnika.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy pracodawca zobowiązany jest do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON
  • W jaki sposób można obniżyć 6% wskaźnik zatrudnienia
  • Dlaczego pracodawcy mają problemy z dokumentowaniem schorzeń szczególnych osób niepełnosprawnych dla celów obniżenia wskaźnika zatrudnienia do PFRON
  • Dlaczego należy uważać z żądaniem dodatkowej dokumentacji medycznej

W przypadku większości pracodawców zatrudniających, co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jednym z podstawowych obowiązków — jest, w razie niespełnienia warunku określonego w ustawie poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dokonywanie miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wpłata stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat zwolnieni są ci pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.

Można składać skargi do PFRON na instytucje publiczne za brak dostępności

Osoba niepełnosprawna, kobieta w ciąży czy senior mogą kierować do instytucji kultury (ale także do całego sektora publicznego) wnioski ws. zapewnienia dostępności, a do PFRON skargi na brak dostępności w podmiocie. Chodzi tu głównie o likwidowanie barier architektonicznych, cyfrowych czy komunikacyjnych. Może to oznaczać wysoką grzywnę dla instytucji.Osoby o szczególnych potrzebach to nie tylko osoby z niepełnosprawnościami. Mogą to być również m.in. kobiety w ciąży, osoby z dziećmi lub innymi osobami zależnymi, seniorzy czy osoby z większym bagażem. Bariery dla takich osób mogą mieć charakter: architektoniczny (np. brak windy lub podjazdów), cyfrowy (np. zbyt mała czcionka na stronie www) lub informacyjno-komunikacyjny (np. brak wyraźnych oznaczeń w budynku, gdzie należy udać się w celu załatwienia jakiejś sprawy, konieczność zapewnienia nagrań w języku migowym dla osób głuchych). Jeżeli osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy wykaże, że nie może skorzystać z usług danej instytucji kultury, ma prawo złożyć wniosek o zapewnienie dostępności. Skargę do PFRON można wnieść dopiero po uprzednim złożeniu wniosku. Skargi rozpatruje Prezes Zarządu PFRON. Postępowanie przed Prezesem Zarządu PFRON jest postępowaniem jednoinstancyjnym. Oznacza to, że od decyzji nie przysługuje odwołanie do innego organu.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo