Wynagrodzenia pracowników samorządowych – zmiany od 1 lipca 2023 r.

Leszek Skupski
Leszek Skupski
13.06.2023AKTUALNE

Wynagrodzenia pracowników samorządowych – zmiany od 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, której celem jest uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jaki będzie poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania od 1 lipca 2023 r.
  • Na czym polega ujednolicenie w ramach tabeli stanowisk
  • Jakie regulacje ochronne dla pracowników samorządowych przewiduje nowelizacja rozporządzenia RM

Czytaj również:

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa m.in. warunki i sposób wynagradzania pracowników samorządowych, zatrudnianych na podstawie umowy o pracę), w tym minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach.

Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie Rady Ministrów z 22 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego od 1 lipca 2023 r.

Nowelizacja rozporządzenia RM ustala kwotę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania (najniższej dla stanowisk samorządowych) na poziomie 3300 zł – w celu zbliżenia poziomu tego wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poziom wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych kategorii ustalono w taki sposób, aby wzrastały one proporcjonalnie.

Nowe przepisy ograniczają także ogólną liczbę kategorii zaszeregowania o dwie (tj. zmniejszają z XXII do XX kategorii).

Tabela. Kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategoriach zaszeregowania – od 1 lipca 2023 r.

KATEGORIA

ZASZEREGOWANIA

MINIMALNY POZIOM WYNAGRODZENIA
ZASADNICZEGO
W ZŁOTYCH

I

3300

II

3350

III

3400

IV

3450

V

3500

VI

3550

VII

3600

VIII

3650

IX

3700

X

3800

XI

3900

XII

4000

XIII

4100

XIV

4200

XV

4300

XVI

4400

XVII

4600

XVIII

4800

XIX

5000

XX

5200

Ujednolicenie w tabeli stanowisk

Rozporządzenie zmieniające prowadzi również do scalenia tabel stanowisk funkcjonujących obecnie odrębnie dla urzędów (część D. Stanowiska we wszystkich urzędach) i samorządowych jednostek organizacyjnych (część F. Stanowiska w samorządowych jednostkach organizacyjnych). Od 1 lipca 2023 r. stanowiska te będą wymienione w ramach jednej tabeli w części D (Stanowiska w urzędach i samorządowych jednostkach organizacyjnych).

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia, katalog stanowisk wspólnych będzie obejmował większość stanowisk, w tym także tych, które występowały dotychczas w częściach tabeli wydzielonych dla poszczególnych jednostek organizacyjnych, np. lekarz, pielęgniarka, psycholog, dietetyk, geodeta, ratownik wodny, lekarz weterynarii. Dzięki temu możliwe jest skrócenie katalogu stanowisk, ujednolicenie minimalnych kategorii zaszeregowania oraz minimalnych wymagań kwalifikacyjnych dla takich samych stanowisk, obecnie występujących w różnych częściach tabeli.

Ochrona zatrudnienia pracowników – 3 regulacje przejściowe

Aby wejście w życie rozporządzenia nie stanowiło podstawy uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, rozporządzenie zmieniające zawiera przepisy przejściowe, w myśl których:

1) Pracownik samorządowy, który nie spełnia minimalnych wymagań kwalifikacyjnych w zakresie wykształcenia, umiejętności zawodowych lub stażu pracy, przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku.

Uwaga: Regulacja nie określa limitu czasu, w jakim pracownik może zajmować dotychczasowe stanowisko

§ 2 rozporządzenia zmieniającego

2) Pracownik samorządowy zatrudniony, w dniu wejścia w zmiany rozporządzenia, na stanowisku nieprzewidzianym w tym rozporządzeniu może być nadal zatrudniony, z tym że na innym stanowisku określonym w rozporządzeniu

§ 3 rozporządzenia zmieniającego

3) Wynagrodzenie pracownika samorządowego ustalone na podstawie przepisów rozporządzenia zmieniającego nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego temu pracownikowi przed dniem wejścia w życie zmiany rozporządzenia

§ 4 rozporządzenia zmieniającego

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo