Dofinansowanie do wypoczynku – kiedy trzeba naliczyć wpłatę do PPK

Redakcja Portalu
28.06.2021AKTUALNE

Dofinansowanie do wypoczynku – kiedy trzeba naliczyć wpłatę do PPK

To czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy od tego świadczenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzić składki do ZUS. Dowiedz się więcej.

Dodatkowe świadczenia przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego pracodawca sfinansować może z różnych źródeł np. z:

  • zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS),

  • innego funduszu socjalno-bytowego czy

  • środków obrotowych firmy.

Zapamiętaj!

Od wybranego przez niego źródła finansowania tej pomocy oraz przyjętych zasad jej finansowania zależy, czy będzie ona oskładkowana, a tym samym czy powinny być od niej odprowadzone wpłaty do PPK

Podstawa wymiaru składek jako podstawa naliczenia wpłat na PPK

Wpłaty te naliczane są bowiem od wynagrodzenia uczestnika PPK, przez które należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych bez zastosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy. Z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK).

Należności urlopowe a naliczenie wpłat na PPK

Oznacza to, że do ustalania podstawy wpłat do PPK należy stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy (art. 18 ust. 1 i 2) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

Do przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia należą m.in.:

  • świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dotyczy to m.in. tzw. wczasów pod gruszą),  

  • świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,

  • świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie. 

Źródło:
Portal PPK (mojeppk.pl)

Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja portalu

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo