Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 11 kwietnia 2021 r.

Redakcja Portalu
26.03.2021AKTUALNE

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 11 kwietnia 2021 r.

W czwartek 25 marca rząd ogłosił, że wprowadza nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Jednym z najważniejszych z nich, będzie zamknięcie żłobków i przedszkoli. Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu na mocy rozporządzenia prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne 2 tygodnie, czyli do 11 kwietnia – poinformowała minister Marlena Maląg.

W żłobkach i przedszkolach będą mogły przebywać tylko dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych:

  • żołnierzy,
  • funkcjonariuszy policji i
  • straży pożarnej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy składa się u płatnika składek, którym w praktyce zazwyczaj jest pracodawca lub zleceniodawca. Należy do niego załączyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, mogą złożyć wniosek bezpośrednio w ZUS. 

Dla kogo zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8 roku życia w momencie, kiedy występuje konieczność zrezygnowania z pracy na rzecz opiekowania się podopiecznym. ZUS wskazuje, że jest 5 podstawowych warunków, aby rodzic mógł ubiegać się o zasiłek. Są to: nieprzewidziane zamknięcie żłobka lub przedszkola, konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia choroby zakaźnej, choroby niani, poród lub choroba małżonka, pobyt w szpitalu lub innej placówce leczniczej.

Ważne! 

Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał pracownikom medycznym, których dzieci wciąż mogą liczyć na miejsce w przedszkolu lub żłobku.

Dodatkowo, na zasiłek mogą liczyć opiekunowie niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych, jeżeli wystąpiła jedna z następujących sytuacji: poród lub choroba małżonka opiekującego się dzieckiem, pobyt w szpitalu, choroba dziecko lub choroba innego niż dziecko członka rodziny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Chodzi o takie sytuacje, kiedy jest on bezrobotny lub korzysta z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Prawa do zasiłku nie mają także ci rodzice, którzy mimo sprawowania opieki nad dzieckiem, zachowują prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych.

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 28 marca.

Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja portalu

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo