Planowanie pracy w systemie równoważnym

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
19.01.2009AKTUALNE

Pytanie:

W firmie obowiązują 2 systemy czasu pracy, tj. podstawowy i równoważny. W systemie podstawowym praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a w systemie równoważnym: w poniedziałki w godzinach 7.00- 16.00, wtorki, środy i czwartki w godzinach 7.00- 15.00, a w piątki 7.00-14.00.W styczniu 2009 r. czas pracy w systemie podstawowym wynosi 168 godzin, zaś w systemie równoważnym 167 godzin. Pytanie dotyczy 1 brakującej godziny w systemie równoważnym, a mianowicie, czy w ostatni piątek miesiąca stycznia, tj. 30., można zaplanować 8 godzin pracy celem wyrównania godzin pracy do systemu podstawowego? Czy w takiej sytuacji nie nastąpi przekroczenie w ostatnim tygodniu stycznia 40-godzinnej normy tygodniowej o tę 1 godzinę? Czy nie będzie to godzina nadliczbowa?

Odpowiedź:

Pracodawca będzie mógł zwiększyć dobowy wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy z 7 na 8 godzin 30 stycznia 2009 r.

1. Pracownicy powinni wypracować wymiar

Ustalając harmonogram czasu pracy na dany okres rozliczeniowy pracodawca musi zapewnić pracownikom pracę w obowiązującym ich wymiarze czasu pracy (zarówno w wymiarze dobowym, średniotygodniowym, jak i obowiązującym w danym okresie rozliczeniowym). Pracodawca powinien zatem w taki sposób rozłożyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, aby w styczniu 2009 r. łącznie przepracowali oni 168 godzin.

W opisanym w pytaniu przykładzie pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy pracujący w poniedziałki po 9 godzin, we wtorki, środy i czwartki po 8 godzin, a w piątki po 7 godzin nie wypracują obowiązującego ich wymiaru czasu pracy. Przepracują bowiem 167 godzin. Pracodawca będzie mógł zatem polecić takim pracownikom pracę w większym, bo 8-godzinnym wymiarze, w piątek 30 stycznia.

2. Trzeba pamiętać o 40-godzinnej normie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przez tydzień rozumieć należy natomiast 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od 1. dnia okresu rozliczeniowego. W styczniu (przy miesięcznym okresie rozliczeniowym) pełnymi tygodniami są zatem okresy: 1-7 stycznia, 8-14 stycznia, 15-21 stycznia oraz 22-28 stycznia. Natomiast dni 29, 30 i 31 stycznia są tzw. dniami wystającymi, tworzącymi ostatni niepełny tydzień stycznia. 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy powinna być zachowana w ramach każdego tygodnia. Ponieważ 30 stycznia tego roku jest jednym z dni wystających poza pełne tygodnie, pracodawca może tego dnia polecić pracownikom przyjście do pracy na 8 godzin. Nie spowoduje to bowiem przekroczenia norm czasu pracy, pracownicy 29 i 30 stycznia przepracują bowiem łącznie 16 godzin. 

3. Uwaga na nadgodziny

Wyznaczenie pracy w wyższym dobowym wymiarze 30 stycznia 2008 r. należy uwzględnić w trakcie sporządzania harmonogramu czasu pracy na dany okres rozliczeniowy i podać do wiadomości pracowników przed jego rozpoczęciem. W przeciwnym razie polecenie świadczenia pracy w tym dniu przez 1 godzinę dłużej wydane w trakcie tego okresu rozliczeniowego stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowego wymiaru czasu pracy.  

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Stępniak


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo