Pracownik nie pracował, bo chorował – i tak dostanie urlop

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
06.10.2014AKTUALNE

Pracownik nie pracował, bo chorował – i tak dostanie urlop

Zdarza się, że z powodu pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego pracownik nie przepracuje w ciągu roku ani jednego dnia. Jednak nieobecności te nie mają wpływu na jego uprawnienia urlopowe – nawet w przypadku kilkumiesięcznej absencji chorobowej pracownik ma prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego. Podobnie jest z urlopami macierzyńskimi i rodzicielskim.

Z początkiem każdego roku pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Kolejny urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi z góry z tytułu pozostawania w zatrudnienia, a nie faktycznego świadczenia pracy.

Zdaniem sądu

Pracownik nie tylko w umowie o pracę, lecz także w czasie jej trwania nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego i to zarówno bieżącego, jak i zaległego, jeśli urlop może jeszcze wykorzystać
(wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 1967 r., sygn. akt I PR 53/67, OSP 1967/12/287).

W określonych przypadkach urlop pomniejsza się proporcjonalnie…

Tylko wymienione w przepisach okoliczności pomniejszają roczny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi.

Oprócz sytuacji nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:

  • urlopu bezpłatnego,

  • urlopu wychowawczego,

  • odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,

  • tymczasowego aresztowania,

  • odbywania kary pozbawienia wolności,

  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przy czym należy pamiętać, że od 1 października 2013 r. jeśli urlop wychowawczy rozpoczął się po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok i zakończył w tym samym roku – zatrudniony zachowuje prawo do pełnego wymiaru urlopu. W pozostałych przypadkach (np. przebywania ponad miesiąc na urlopie bezpłatnym, czy odbywania kary pozbawienia wolności) – wymiar urlopu trzeba pomniejszyć.

…ale nie za okresy choroby i urlopów macierzyńskich

Wymieniony wyżej katalog nie zawiera nieobecności z powodu:

  • choroby (za którą pracownik pobiera wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne), oraz

  • korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, za które zatrudniony pobiera zasiłek macierzyński (urlopu macierzyńskiego – podstawowego i dodatkowego, urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego).

Oznacza to, że za okres tych nieobecności pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego.

Zdaniem sądu

Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego
(uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1995 r., sygn. akt I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228).

Innymi słowy, nawet jeśli zatrudniony nie przepracuje w ciągu roku ani jednego dnia z powodu choroby lub przebywania na urlopach macierzyńskich, przysługuje mu pełny wymiar urlopu wypoczynkowego.

Pracownica z ponad 10-letnim stażem urlopowym od początku 2014 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim i pobierała zasiłek chorobowy. Dnia 12 czerwca 2014 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobierała zasiłek macierzyński – najpierw za okres urlopu macierzyńskiego, potem dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Od 11 grudnia 2014 r. będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego. Mimo, że w 2014 roku pracownica nie przepracuje faktycznie ani jednego dnia, nabędzie prawo do pełnego urlopu za ten rok (26 dni).
Po urlopie rodzicielskim, który kończy się 10 czerwca 2015 r., będzie mogła złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie jej całego urlopu wypoczynkowego za 2014 oraz 2015 rok. Pracodawca będzie natomiast zobowiązany uwzględnić taki wniosek pracownicy i udzielić jej urlopu w wymiarze 52 dni (26 dni z 2014 i 26 dni z 2015 roku).

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo