nagroda jubileuszowa

Jak ustalić ostateczną kwotę potrąceń z nagrody jubileuszowej i wynagrodzenia za pracę – lista płac

Jeśli nagroda jubileuszowa i wynagrodzenie z umowy o pracę są wypłacane w różnych terminach danego miesiąca, przy pierwszej wypłacie należy skalkulować dopuszczalną sumę potrącenia. Należy przy tym uwzględnić ograniczenia kodeksowe, w tym kwotę wolną od potrąceń. Realizując drugą wypłatę, trzeba zsumować uzyskane w danym miesiącu wszystkie składniki wynagrodzenia, dokonując od wyliczonej sumy odliczeń podatkowo-składkowych i ustalając finalną, dopuszczalną przepisami kwotę potrącenia. Sprawdź przykładową listę płac.

Zajęcia komornicze nagrody jubileuszowej powinniśmy realizować tak jak w przypadku wynagrodzenia za efektywną pracę, które podlega szczególnej ochronie prawnej. Przejawia się ona m.in. ograniczeniami w sferze potrąceń, których można dokonywać na zasadach i w granicach przewidzianych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że „jubileuszówki” są objęte ochroną kodeksową w pełnym zakresie, co potwierdzono m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 17 lutego 2004 r. (sygn. akt I PK 217/03, OSNP 2004/24/419).

Komornik nie może jej więc zająć w całości nawet w przypadku egzekwowania należności alimentacyjnych. Faktu tego nie zmienia brzmienie art. 87 § 5 kp, w myśl którego nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Przypomnijmy, że potrącenia z pensji pracowniczej mogą być dokonywane:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów, potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy pensji, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia.

Nagroda jubileuszowa w samorządzie – co musisz wiedzieć, zanim sporządzisz listę płac

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia. Sprawdź, jak przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej traktować równoczesne zatrudnienie u różnych pracodawców i których składników wynagrodzenia nie uwzględniać. Omawiamy gratyfikację, jaką jest nagroda jubileuszowa w samorządzie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak oskładkowywać nagrody jubileuszowe
  • Jakie okresy uprawniają do nagrody jubileuszowej
  • W jakim momencie pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej
  • W jaki sposób oblicza się nagrodę jubileuszową
  • Jak obliczyć nagrodę jubileuszową na liście płac
  • Kiedy kolejna nagroda jubileuszowa w samorządzie może być wypłacona szybciej niż po 5 latach

Do grupy pracowników samorządowych zaliczają się osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w:

  • urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych,
  • starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych,
  • urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych,
  • biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,
  • biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Celem odrębnego, ustawowego uregulowania statusu prawnego pracowników samorządowych było zapewnienie zawodowego, rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny.

Prawo do nagrody jubileuszowej – jak udokumentować pracę w gospodarstwie rolnym

Pytanie:

Jednostka samorządowa zatrudnia pracownicę obsługi od 1 lutego 2009 r. Na podstawie dostarczonych wcześniej świadectw pracy oraz okresu zatrudnienia w naszej jednostce, w dniu 12 lipca 2021 r. nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W dniu 18 maja 2021 r. pracownica dostarczyła zaświadczenie z KRUS, że podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie/ach 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2009 r. z mocy ustawy w zakresie emerytalno-rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik. Okres ten nie pokrywa się z wcześniejszymi świadectwami pracy. Czy do udokumentowania pracy w gospodarstwie rolnym wystarczy zaświadczenie z KRUS, czy jeszcze powinno być zaświadczenie z urzędu gminy, w którym znajduje się gospodarstwo. Czy po doliczeniu okresu 6 lat i 3 miesięcy (wynikającego z zaświadczenia KRUS) pracownicy będzie się należała wyższa nagroda jubileuszowa za 30 lat pracy, a za 25 lat pracy już przepada?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak udokumentować pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym
  • Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia udowodni dłuższy staż pracy, wskutek czego nabędzie prawo do dwóch nagród jubileuszowych

Zgodnie z art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, dowodem potwierdzającym pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być:

a) zaświadczenie wydane na wniosek zainteresowanej osoby przez właściwy urząd gminy, stwierdzające okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym albo

b) zeznania co najmniej dwóch świadków, zamieszkujących w czasie, w którym wykonywana była praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym, na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.  

Urlop bezpłatny a nagroda jubileuszowa

Okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem a nagroda jubileuszowa

Pytanie:

W 2015 r. pracownik otrzyma nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy. Gdy nowo zatrudniona kadrowa weryfikowała akta osobowe, stwierdziła, że w okresie 16 czerwca 1978 r. do 9 czerwca 1981 r. pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym (taki zapis istnieje na jego świadectwie pracy), co wcześniej nie było uwzględnione w stażu pracy i stażu do nagrody. Tym samym kadrowa naliczyła że kolejna nagroda, za 40 lat pracy, przypadnie dopiero w 2023 roku. W listopadzie pracownik, przyszedł z interpretacją, że okres urlopu bezpłatnego za ww. czas, jeśli był sprawowany w celu opieki nad dzieckiem do lat 4, wlicza się do stażu pracy i stażu do nagrody jubileuszowej. Nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego, że czas urlopu bezpłatnego wskazanego na świadectwie pracy był urlopem bezpłatnym na czas sprawowania opieki nad dzieckiem. Czy rzeczywiście tak jest, że okres urlopu bezpłatnego na czas opieki nad dzieckiem do lat 4,w latach 1978 do 1981 powinien być wliczany do stażu pracy i stażu do nagrody? Jeśli tak, czy na podstawie samego wpisu o urlopie bezpłatnym powinniśmy wypłacić jubileusz, czy raczej żądać od pracownika dokumentu potwierdzającego, że był to urlop bezpłatny w celu sprawowania opieki nad dzieckiem? Jaki miałby być to dokument, czy jego oświadczenie pisemne będzie wystarczające gdyż akta poprzedniego pracodawcy mogą być przekazane do archiwum?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo