działalność gospodarcza

Umowa zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą – jakie składki należy opłacić za zleceniobiorcę

Pytanie:

Zawarliśmy umowę zlecenie z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoba prowadząca działalność opłaca składki ZUS wyliczone od minimalnej podstawy wymiaru. Podstawa preferencyjnych składek w 2022 roku wynosi 903 zł – 30% minimalnego wynagrodzenia. Kod ubezpieczenia to 05 90 00 (mały ZUS od przychodu). Aktualna kwota składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności zleceniobiorcy wynosi 556,61zł). Charakter wykonywanej pracy z tytułu umowy zlecenia nie wchodzi w zakres działalności (inny rodzaj pracy). Czy wobec tego należy tą osobę zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zlecenia? Czy przy naliczaniu wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia my jako płatnik mamy obowiązek naliczania składki na Fundusz Pracy? Należy dodać że przychód z wykonywanej umowy zlecenia będzie wynosił około 2.700 zł. brutto miesięcznie przez okres od lipca do grudnia 2022 r.

Ulga na start dla byłego pracownika podejmującego działalność gospodarczą – sprawdź warunki

Ulga na start dla byłego pracownika podejmującego działalność gospodarczą (interpretacja ZUS z 26 sierpnia 2021 r., WPI/200000/43/576/2021 – omówienie)

Sprawdź, jak przedsiębiorca powinien rozliczać składki ZUS. Chodzi o osobę, która rozpoczęła po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej, a przy tym świadczy w jej ramach na rzecz byłego pracodawcy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności, które nie są tożsame z zakresem czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy. Czy może ona nie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja nr 576/2021 z 26 sierpnia 2021 r., w sprawie WPI/200000/43/576/2021).

Ulga na start – stan faktyczny

Przedsiębiorca był zatrudniony w spółce z o.o., na podstawie umowy o pracę, na stanowisku site manager/inżynier budowy. W związku z zapotrzebowaniem kadrowym dotychczasowego pracodawcy przedsiębiorca otrzymał propozycję awansu na stanowisko junior project manager. Awans oraz związana z nim zmiana formy zatrudnienia wymagała założenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Jest to pierwsza działalność. Prowadzenie działalności i rezygnacja z pracy na etacie umożliwiła przedsiębiorcy dużo większą swobodę działania i uniezależnienie się od jednego pracodawcy, tj. możliwość podejmowania innych działań zarobkowych. Przedsiębiorca poinformował, że w ramach nawiązanej współpracy świadczy usługi dla byłego pracodawcy, ale są one inne niż obowiązki, które wynikały ze stosunku pracy (zakończonego z końcem lipca 2021 r.).

Działalność gospodarcza a ciąża i zasiłek macierzyński – co z dokumentacją ZUS

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku pobierania zasiłku chorobowego w okresie ciąży lub zasiłku macierzyńskiego musi pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych w ZUS.  Jak taka osoba będzie ubezpieczona? Jak postępować przed ZUS?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Ile wynosi zasiłek chorobowy przedsiębiorcy w okresie ciąży
  • Jak jest sytuacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy w razie uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego
  • Czy można zawiesić działalność gospodarczą na czas pobierania zasiłku macierzyńskiego
  • Jakie zmiany są planowane w zasadach wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, na które składa się ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorca na zasadzie dobrowolności może zgłosić się również do ubezpieczenia chorobowego, które daje możliwość ubiegania się o wypłatę świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Pamiętać przy tym należy o okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku, który wynosi 90 dni. Oznacza to, że dopiero od 91. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do świadczeń chorobowych.

Obowiązek podlegania do ubezpieczeń społecznych może zostać wyłączony w wyniku zbiegu tytułów do tych ubezpieczeń. Wówczas przedsiębiorca nie może zgłosić się do dobrowolnej składki chorobowej. W takiej sytuacji obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne.

Płatnikiem zasiłku w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest ZUS.

Sprawdź, kiedy rolnik z działalnością gospodarczą będzie musiał opłacać składki ZUS

Do 31 maja 2021 r. rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i chcą dalej podlegać ubezpieczeniom w KRUS, muszą złożyć oświadczenie lub zaświadczenie o kwocie przychodu z działalności za 2020 rok. Niedochowanie tego terminu lub przekroczenie kwoty granicznej spowoduje powstanie obowiązku podlegania ubezpieczeniom w ZUS.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie warunki muszą spełnić rolnik lub domownik rolnika, aby rozpoczynając działalność mogli dalej podlegać ubezpieczeniom społecznym w KRUS
  • Kiedy rolnik rozpoczynający prowadzenie działalności nie może podlegać ubezpieczeniom w KRUS
  • Jaki podatek od prowadzonej działalności pozarolniczej za 2020 r. mógł zapłacić rolnik, aby pozostawać w rolniczej kasie
  • Czy ZUS może kontrolować rolnika lub domownika rolnika, który podlega ubezpieczeniom w KRUS i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą zatrudniając pracowników

Osoba prowadząca działalność gospodarczą a ZUS

Osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej lub współpracę przy działalności, musi zgłosić się w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, od dnia rozpoczęcia do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Jeśli osoba rozpoczyna prowadzenie działalności i dodatkowo posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, po spełnieniu dodatkowych przesłanek, może zgłosić się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Z tytułu prowadzenia działalności obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne, a nie kiedy również na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Przedsiębiorca, który zgłosił się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego opłaca składkę tylko na to ubezpieczenie.

Osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać również z ulgi na start, dzięki czemu przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności nie będzie opłacała składek społecznych. Po tym okresie może również przez 24 miesiące opłacać preferencyjne składki. Prowadzący działalność ma możliwość również opłacania składek na zasadzie małego ZUS plus.

Od tej zasady jest wyjątek, kiedy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy tej działalności rozpoczyna osoba, która jest rolnikiem lub domownikiem rolnika. Po spełnieniu dodatkowych warunków nie podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo