Wynajem mieszkania dla pracowników – czy trzeba mieć zgodę na potrącanie składek ZUS i podatku

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
26.07.2021AKTUALNE

Pytanie:

Wynajmujemy dla naszych pracowników mieszkanie i pracownicy płacą od tego świadczenia składki ZUS oraz podatek. Czy w związku z wynajmem mieszkania potrzebny jest na to jakiś dokument, który powinni podpisać, zanim pracodawca potrąci składki ZUS i podatek?

Odpowiedź:

Pracodawca nie musi posiadać zgody pracowników na rozliczanie na liście płac świadczeń pozapłacowych podlegających opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Nieodpłatne lub częściowo odpłatne zapewnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi (gdy nie ma to związku z podróżą służbową) stanowi co do zasady dla niego również przychód.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Może on jednak korzystać ze zwolnienia podatkowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, który stanowi, iż wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 500 zł, jeśli:

  • miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy oraz
  • pracownik nie korzysta z podwyższonych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, wynoszących obecnie 250 zł miesięcznie.

Do celów składkowych wartość opłaconego zatrudnionemu zakwaterowania ustala się natomiast w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie braku uregulowań w tym zakresie

dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego

w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej

dla lokali komunalnych

w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę

dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych w lit. a, oraz domów stanowiących własność prywatną

w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy

dla lokali w hotelach

w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel

O powyższym przesądza § 3 rozporządzenia składkowego.

Ważne! 

Rozliczenia w zakresie podatku i składek ZUS świadczeń otrzymywanych przez pracowników jest ustawowym obowiązkiem pracodawców (płatników należności podatkowo-składkowych). Dlatego też zakłady pracy nie muszą uzyskiwać zgody od zatrudnionych osób na dokonywanie tego typu rozliczeń.

Autorem odpowiedzi jest: 

mariusz pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo