Sposób zapisywania w ewidencji czasu pracy przerw na karmienie dziecka

Tomasz Jankowski
06.11.2007AKTUALNE

Sposób zapisywania w ewidencji czasu pracy przerw na karmienie dziecka

Jak wpisywać w kartach ewidencji czasu pracy przerwy w pracy na karmienie dziecka?

Pracodawca nie ma obowiązku odrębnego wykazywania w ewidencji czasu pracy przerw udzielonych pracownicy na karmienie dziecka, gdyż przerwy te podlegają wliczeniu do czasu pracy.

1. Przerwy na karmienie dziecka są czasem pracy

Czas przerw udzielonych pracownicy na karmienie dziecka podlega wliczeniu do czasu pracy, tak jak gdyby pracownica w tym czasie wykonywała pracę. Wskutek tego za okres tych przerw pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Prowadzenie ewidencji odbywa się poprzez założenie odrębnie dla każdego pracownika karty ewidencji czasu pracy, w zakresie obejmującym m.in. pracę w poszczególnych dobach roboczych, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy, oraz zwolnienia od pracy. Skoro przepisy Kodeksu pracy nakazują wliczać do czasu pracy przerwy udzielone pracownicy na karmienie dziecka, pracodawca rozliczając i ewidencjonując czas pracy takiej pracownicy powinien traktować czas tych przerw tak samo, jak czas przepracowany. Tym samym przerwa na karmienie będzie zawierała się w rubryce ewidencji dotyczącej czasy pracy w danej dobie roboczej, bez konieczności odrębnego jej wykazywania.

2. Niewykazywanie przerw na karmienie w ewidencji - akceptowane przez PIP

Praktyka polegająca na zaliczeniu przerw na karmienie do czasu faktycznie przepracowanego w danej dobie pracowniczej, bez odrębnego jej wykazywania, jest akceptowana przez inspektorów pracy. W praktyce spotyka się również inny sposób działania, polegający na ujawnieniu w ewidencji czasu pracy, czasu przerw na karmienie, jako podgrupy czasu faktycznie przepracowanego przez pracownicę. Sposób powyższy również jest prawidłowy z punktu widzenia obowiązków pracodawcy.


Podstawa prawna
» art. 80, art. 94 pkt 9a, art. 149 § 1, art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).


Autor: Tomasz Jankowski

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo