Nasi eksperci

awatar eksperta

Renata Gawęcka

Specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
259 artykułów na stronie

Różne składniki wynagrodzenia pracownika - jak bezbłędnie obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Pytanie: Mam pytanie dotyczące podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Do tej pory były wypłacane takie składniki jak: wynagrodzenie zasadnicze, premia, dodatek stażowy, wynagrodzenie za szkodliwe warunki pracy i wynagrodzenie za nadgodziny. Premia i dodatki stażowe nie były ujmowane w podstawie, gdyż były płacone (100%) także za okres choroby. Dnia 1 lipca 2011 r. zostało zawarte porozumienie, na podstawie którego będzie wypłacane wynagrodzenie zasadnicze i dodatek wyrównawczy wyliczony  z premii, dodatku stażowego i wynagrodzenia za pracę w  szkodliwych warunkach. Istnieje zapis, że dodatek wyrównawczy przysługuje w pełnej wysokości i nie jest pomniejszany za czas choroby. Ponadto od 1 września 2011 r. była zmiana regulaminu na podstawie którego dodatek wyrównawczy został wliczony do pensji zasadniczej. Pracownik zachorował w miesiącu VIII/2011, a drugie zachorowanie nastąpiło w miesiącu IX/2011. Czy w podstawie za okres od VI/2010 do VII/2011 należy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze i wynagrodzenie za nadgodziny, natomiast inne składniki powinny być płacone obok w postaci dodatku wyrównawczego? Kolejne moje pytanie dotyczy podobnej sytuacji, z tym wyjątkiem, że druga choroba w zaistniała w miesiącu XII/2011. Czy do podstawy z okresu X/2010-XI/2011 trzeba wliczać dodatek wyrównawczy wypłacony w miesiącu lipcu 2011 r.?
23 listopada 2011Czytaj więcej »

Zwolniony funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej podejmuje służbę w charakterze żołnierza zawodowej jednostki wojskowej - czy trzeba odprowadzić zaległe składki do ZUS?

Pytanie: Czy w przypadku zwolnienia ze służby w PSP strażaka nie mającego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, który jednocześnie podejmuje bezpośrednio po zwolnieniu z Państwowej Straży Pożarnej zawodową służbę wojskową, zobowiązani jesteśmy odprowadzić zaległe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe począwszy od dnia przyjęcia go do służby w PSP (w tym wypadku od 24 lipca 2006 roku) oraz zaległe składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od dnia 1 stycznia 2010 roku - art. 35.ust.4 ustawy z 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237 poz. 1656). Podobne kwestie rozstrzygał Zakład Ubezpieczeń Społecznych o. Tarnobrzeg, gdzie w przypadku strażaka, który bezpośrednio po zwolnieniu ze służby w Komendzie Miejskiej PSP Tarnobrzeg, podjął służbę kandydacką w Szkole Aspirantów PSP, uznano że składek nie należy odprowadzać. Inny przypadek, to rozstrzygnięcie koszalińskiego oddziału ZUS w sprawie funkcjonariusza Straży Granicznej, który po zwolnieniu ze służby w tej formacji podjął służbę w jednostkach Policji - w tym przypadku również uznano, że jednostka straży granicznej zwalniająca funkcjonariusza nie powinna odprowadzać składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przytoczone wyżej przypadki dotyczą jednak osób, które po zwolnieniu ze służby jednej formacji podejmowały kolejną służbę w innych jednostkach lecz w ramach tego samego resortu - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypadek, który dotyczy naszej jednostki organizacyjnej związany jest ze zwolnieniem funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, czyli jednostki podległej pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, który bezpośrednio po zwolnieniu podejmie służbę w charakterze żołnierza Zawodowej Jednostki Wojskowej, podległej pod resort Ministra Obrony Narodowej.Jeśli tak, to jak powinniśmy postąpić przy naliczaniu zaległych składek oraz ich waloryzacji, jak również sposobu sporządzenia deklaracji rozliczeniowych. Przewidywana data zwolnienia funkcjonariusza ze służby - 30 listopada 2011 roku.
22 listopada 2011Czytaj więcej »

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo