Wartość zaległej składki ZUS dla zleceniobiorcy zaniżonej z winy płatnika – co z PIT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lipca 2021 r., 0113-KDIPT3.4011.305.2017.12.MH – omówienie)

Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski
29.07.2021AKTUALNE

Wartość zaległej składki ZUS dla zleceniobiorcy zaniżonej z winy płatnika – co z PIT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lipca 2021 r., 0113-KDIPT3.4011.305.2017.12.MH – omówienie)

Sprawdź, czy wartość zaległej składki na ubezpieczenia społeczne (część zleceniobiorcy, czyli ubezpieczonego) odprowadzonej przez zleceniodawcę do ZUS w celu wywiązania się z obowiązków płatnika składek stanowi dla zleceniobiorcy dochód, który podlega opodatkowaniu PIT. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lipca 2021 r. (sygn. akt 0113-KDIPT3.4011.305.2017.12.MH).

Dyrektor KIS wydał swoją interpretację, uwzględniając orzeczenie:

  • WSA w Gliwicach z 15 maja 2018 r. (sygn. akt I SA/Gl 304/18) i
  • NSA z 5 lutego 2021 r. (sygn. akt II FSK 2573/18).

Opierając się na tych orzeczeniach dyrektor KIS stwierdził, że zasadniczo zapłacenie ze środków płatnika kwoty składek na ubezpieczenia społeczne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie osoby fizycznej. Przy czym o sposobie opodatkowania tego przychodu decyduje kwalifikacja do właściwego źródła przychodów zdeterminowana m.in. rodzajem stosunku prawnego łączącego świadczeniodawcę ze świadczeniobiorcą w momencie dokonania świadczenia.

Sprawdź praktyczne narzędzie:

Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia

W tej sprawie zleceniodawca odprowadził za jednego ze zleceniobiorców błędnie wyliczoną składkę ZUS, powodując powstanie niedopłaty. Zleceniodawca uregulował tę niedopłatę z własnych środków i nie zamierza dochodzi od zleceniodawcy zwrotu tej kwoty, uznając, że niedopłata powstała z jego winy.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Dyrektor KIS rozpatrując, czy doszło do powstania przychodu po stronie zleceniobiorcy, odwołując się do stanowiska WSA w Gliwicach stwierdził, że w takiej sytuacji płatnik składek, uiszczając obecnie zaległe składki w części należnej od zleceniobiorcy, nie dokonuje żadnego przysporzenia majątkowego, zwiększającego jego majątek. Zleceniobiorca nie otrzymuje bowiem od płatnika nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że w wyniku weryfikacji sposobu naliczania składek przez ZUS, płatnik zapłacił zaległe składki ubezpieczeniowe i wykonał własny obowiązek płatnika, w zakresie odprowadzenia składek ubezpieczeniowych w prawidłowej wysokości.

Natomiast uwzględniając stanowisko NSA, dyrektor KIS stwierdził, że fakt późniejszego wpłacenia składek na rzecz organu rentowego, czyli późniejszego wywiązania się z obowiązku prawnego przez płatnika składek, nie zmienia ich charakteru prawnego, nawet jeżeli w dacie wypłaty nie wiąże już stron umowa zlecenia. Pozostają one nadal składkami na ubezpieczenia społeczne. A zatem, regulując zaległe składki na ubezpieczenia społeczne płatnik zrealizował ciążący na nim obowiązek. Wykonanie zaległego zobowiązania przez płatnika, w zakresie obliczenia, potrącenia z dochodu ubezpieczonego oraz odprowadzania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, nie można utożsamiać z wykonaniem obowiązku za kogoś innego, tj. w tym przypadku za zleceniobiorcę.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy
W konsekwencji w tym przypadku po stronie zleceniobiorcy w ogóle nie powstaje przychód z działalności wykonywanej osobiście, co zwalnia zleceniodawcę z obowiązku obliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Sławomir Liżewski


Sławomir Liżewski
AUTOR
Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo