Polski Ład – poważne konsekwencje finansowe dla pracodawców zatrudniających „na czarno”

Maciej Karpiński
Maciej Karpiński
02.08.2021AKTUALNE

Polski Ład – poważne konsekwencje finansowe dla pracodawców zatrudniających „na czarno”

Ministerstwo Finansów przygotowało, datowany na 26 lipca 2021 r., projekt ustawy podatkowej mającej stanowić element Polskiego Ładu. Wśród unormowań, które ma zawierać Polski Ład, znajdują się przepisy dotyczące przeciwdziałania „szarej strefie”. Wszelkie negatywne konsekwencje nielegalnego zatrudnienia i wypłacania nieewidencjonowanych wynagrodzeń zostaną przeniesione na pracodawcę. I to zarówno w części PIT, jak i składek ZUS.

W projekcie zaproponowano rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, tj. zatrudniania „na czarno” oraz nieujawniania części wynagrodzenia. 

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Pracodawca, który zatrudnia „na czarno”, stanowi nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które legalnie zatrudniają pracowników oraz ujawniają rzeczywiste wynagrodzenia. Ustalenie zatrudnienia „na czarno” albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia „pod stołem” nie  zwalnia obecnie osoby fizycznej zatrudnianej w ten sposób z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie, w przypadku zapłaty przez płatnika pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz  ubezpieczenie  zdrowotne  pracodawca  ma  prawo  domagać  się  od  osoby fizycznej równowartości wpłaconej składki, którą zgodnie z odrębnymi przepisami finansuje pracownik.

Okoliczności te powodują, że pracownik nie skłania się do dochodzenia swoich praw z tytułu nieprawidłowości w sposobie zatrudnienia, gdyż po jego stronie również wystąpi konieczność uregulowania zaległości. Dlatego proponowane rozwiązania zmierzają do zdjęcia z pracownika negatywnych konsekwencji ujawnienia faktu zatrudnienia „na czarno”.

Przypisanie przychodu pracodawcy

W celu przeciwdziałania nielegalnemu zatrudnieniu proponuje się przypisanie pracodawcy, za  każdy miesiąc takiego zatrudnienia, przychodu w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002  r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2207) na dzień  stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia (art. 14 ust. 2 pkt 20 ustawy o PIT). Przychód ten przypisany będzie niezależnie od tego, czy nieuczciwy pracodawca faktycznie wypłacał nielegalnie zatrudnionemu pracownikowi wynagrodzenie i w jakiej wysokości (art. 14 ust. 2j ustawy PIT).

Przychodem  z  działalności  gospodarczej  będą  również  przychody  z  tytułu  nielegalnego zatrudnienia w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym (art. 14 ust. 2 pkt 21 ustawy PIT).  Będzie to przychód odpowiadający przychodowi  pracownika zwolnionemu z opodatkowania na podstawie projektowanego art. 21 ust. 1 pkt 151 ustawy  PIT.

Ważne! 

W wyniku proponowanej zmiany pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, w przypadku ustalenia takich okoliczności nie będzie ponosił obciążeń podatkowych wynikających z tych okoliczności. Konsekwencje  w zakresie podatku dochodowego będą obciążały pracodawcę.

Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów pracodawcy kwoty wypłacanego wynagrodzenia

Kolejnym elementem zmian jest propozycja wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego  zatrudnienia  oraz  wynagrodzenia  wypłaconego  „pod  stołem”.  W  ten  sposób nieuczciwy  pracodawca niejako przejmie ciężar  opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia osoby fizycznej (art. 23 ust. 1 pkt 55c ustawy PIT). Kosztem podatkowym dla pracodawcy nie będą również składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od  części nieujawnionego wynagrodzenia, pomimo że będą finansowane z jego własnych środków jako płatnika składek (art. 23 ust. 1 pkt 55d ustawy PIT).

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Proponuje się też zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W  przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, składki należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego „pod stołem” będą w całości finansowane przez pracodawcę. W  ten sposób nielegalnie zatrudniony pracownik zachowa w pełni prawo do ubezpieczeń społecznych, chociaż nie będzie partycypował w finansowaniu swoich ubezpieczeń.

Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym

Analogicznie  jak  w  przypadku  składek  na  ubezpieczenia  społeczne,  również  w  przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne proponuje się, żeby w przypadku stwierdzenia  nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, składki należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego „pod stołem” były w całości finansowane przez pracodawcę. Dzięki tej zmianie pracownik  zachowa  prawo  do  ubezpieczenia  zdrowotnego,  pomimo  tego,  że  składki  będą finansowane przez pracodawcę.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Jak wynika z powyższego, przedstawione wyżej propozycje zmian w przepisach zmierzają do przeniesienia wszelkich negatywnych konsekwencji nielegalnego zatrudnienia i wypłacania nieewidencjonowanych wynagrodzeń na pracodawcę.

Autorem odpowiedzi jest: 

Maciej Karpiński


Maciej Karpiński
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo