Nowy wzór świadectwa pracy już obowiązuje

Leszek Skupski
Leszek Skupski
29.06.2019AKTUALNE

Nowy wzór świadectwa pracy już obowiązuje

Z dniem 29 czerwca 2019 r. wprowadzony został nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, co uległo zmianie w dotychczasowym formularzu świadectwa. Dowiedz się również, w jakiej sytuacji pracownik może wystąpić o wydanie mu nowego świadectwa pracy.

W piątek 28 czerwca br., w godzinach popołudniowych, w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 18 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1197). Rozporządzenie to wchodzi w życie od dnia następującego po jego ogłoszeniu, tj. z dniem 29 czerwca 2019 r.

Pomocniczy wzór świadectwa – bez imion rodziców

Zmiana rozporządzenia dostosuje pomocniczy wzór świadectwa pracy do nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 4 maja br. Przypomnijmy, że zmiany kodeksowe zmodyfikowały zakres danych pobieranych od kandydata do pracy i od pracownika. W szczególności usunięto imiona rodziców z katalogu danych, które Kodeks pracy pozwalał pobierać od kandydata do pracy.

Z obowiązującego od 29 czerwca 2019 r. pomocniczego wzoru świadectwa pracy usunięto punkt dotyczący imion rodziców pracownika.

Pracownik może wystąpić o nowe świadectwo

Zmiana rozporządzenia w sprawie świadectw pracy przewiduje szczególną procedurę na wpadek sytuacji, w której w wystawionym przez pracodawcę pomiędzy 4 maja 2019 r. (dniem nowelizacji Kodeksu pracy) a 28 czerwca 2019 r. (dniem poprzedzającym wejście w życie zmiany rozporządzenia) świadectwie pracy wskazane zostały imiona rodziców pracownika.

W takiej sytuacji pracownik, do dnia 28 lipca 2019 r. (w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego) może w formie papierowej lub elektronicznej, złożyć pracodawcy wniosek o wydanie nowego świadectwa pracy. Wniosek taki może złożyć również:

  • osoba upoważniona przez pracownika,

  • w przypadku śmierci pracownika – małżonka lub inna osoba uprawnioną do ubiegania się o rentę rodzinną w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS, a w razie braku takich osób, inna osoba będąca spadkobiercą pracownika.

W razie złożenia przez pracownika (inną osobę uprawnioną) takiego wniosku pracodawca zobowiązany jest do wydania nowego świadectwa pracy w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, a jeżeli nie będzie to możliwe – w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu powinien przesłać świadectwo pracy pracownikowi bądź innej osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób. Najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy, pracodawca powinien usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.

Zmiana fragmentu objaśnienia dot. ust. 6 pkt 11 świadectwa pracy

Ponadto w nowym wzorze świadectwa zmieniono redakcję objaśnienia zawartego w części pomocniczego wzoru świadectwa pracy – w zakresie ust. 6 pkt 11 tego wzoru. Zmiana ta polega na zastąpieniu sformułowania „na stanowiskach ustalonych zgodnie z § 1 ust. 2 tego rozporządzenia” określeniem „oraz stanowiska, na których te prace były wykonywane, przy uwzględnieniu treści § 1 ust. 2–4 tego rozporządzenia”.

Jak wskazuje ministerstwo pracy, dokonanie takiej korekty ma na celu wyeliminowanie przypadków niewłaściwej interpretacji objaśnienia we wskazanym powyżej zakresie, a także doprecyzowanie – poprzez odesłanie do § 1 ust. 2–4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. poz. 43, z późn. zm.) – zakresu stosowania wykazów stanowisk pracy, ustalonych przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze.

Pozostałe zmiany we wzorze świadectwa pracy miały charakter porządkowy.

Podstawa prawna: 
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 18 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1197).

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo