Wypłata wynagrodzenia po wykonaniu zlecenia

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
29.06.2015AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z wynagrodzeniem znacznie powyżej minimalnego, od którego odprowadzamy wszystkie składki. Czy w przypadku zawarcia z nim dodatkowej umowy zlecenia na okres 3 miesięcy wynagrodzenie można wypłacić jednorazowo po zakończeniu umowy?

Odpowiedź:

Tak, wynagrodzenie ze zlecenia może być wypłacone po jej wykonaniu. Tak wprost wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, pod który taka umowa podlega.

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Zatem, umowa zlecenia może być odpłatna lub nieodpłatna. W drugim przypadku brak wynagrodzenia musi jednak wynikać wprost z treści umowy.

Wynagrodzenie ze zlecenia może być płatne jednorazowo, po jego wykonaniu

W razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych (art. 744 k.c.). Zatem, co do zasady, w razie umowy odpłatnej termin wypłaty wynagrodzenia jest związany z terminem jej wykonania. Natomiast zdarza się, szczególnie w razie umów zawieranych na dłuższy czas, że strony dzielą należność za wykonanie zlecenia na części przypadające np. na okresy miesięczne i ustalają termin wypłat tych sum. Jednak jeśli brakuje takich szczególnych postanowień w umowie zlecenia, to wynagrodzenie za całość prac przysługuje dopiero na koniec umowy.

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem

Warto jeszcze dodać, że pod względem ubezpieczeniowym, umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem jest traktowana jak umowa o pracę, czyli niejako kontynuacja stosunku pracy. W związku z tym, podlega w całości oskładkowaniu. Wypłacone po zakończeniu umowy wynagrodzenie ze zlecenia będzie – łącznie z wynagrodzeniem za pracę na etacie – stanowiło podstawę wymiaru wszystkich składek, tj. społecznych oraz zdrowotnej.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo