Zmiana rozkładu czasu pracy kierowcy w czasie podróży służbowej

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
28.07.2016AKTUALNE

Zmiana rozkładu czasu pracy kierowcy w czasie podróży służbowej

Zgodnie z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Rozkłady czasu pracy kierowcy wykonującego przewóz regularny osób są ustalane na okresy nie krótsze niż 2 tygodnie. Rozkładów czasu pracy nie ustala się natomiast dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy lub okazjonalny przewóz osób.

Przywołane zapisy nie regulują kwestii ustalania rozkładów czasu pracy kierowców zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy jak również możliwości dokonywania zmian w obowiązującym już rozkładzie czasu pracy pracownika. W praktyce jednak takie zmiany są spotykane i akceptowane.

Kierowca pracuje w podstawowym systemie czasu pracy - od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00. Wyjechał w podróż służbową. W podróży tej rozpoczynał pracę o godz. 10:00, a kończył o 18:00. Jak rozliczyć jego czas pracy? Czy liczyć pracę od 7:00 do 18:00 (czyli 3 godziny przepracował nadliczbowo), czy też tylko 8 godzin faktycznie przepracowanych?
W opisanym przypadku należy przyjąć, że na czas delegacji rozkład czasu pracy kierowcy uległ zmianie. Tym samym należy przyjąć, iż doszło do zmiany obowiązującego kierowcę rozkładu czasu pracy poprzez przesunięcie godzin jego pracy w czasie przebywania w podróży służbowej. A zatem, zgodnie z nowym rozkładem, wskazany w przykładzie kierowca przez czas trwania delegacji rozpoczynał pracę o godzinie 10.00 i kończył ją po upływie 8 godzin tj. godzinie 18.00. Dzięki przyjęciu, że w opisanym przypadku doszło do zmiany obowiązującego kierowcę rozkładu czasu pracy (co jest prawnie dopuszczalne) rozliczeniu podlegają jedynie faktycznie przepracowane przez kierowcę godziny.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta

Słowa kluczowe:
czas pracy kierowcy

Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo