pracownik socjalny

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego

Pytanie:

Na podstawie art. 121. ust. 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat, przysługuje raz na 2 lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.
1. Czy urlop bezpłatny udzielony pracownikowi uprawnionemu do urlopu dodatkowego sprawia, że prawo do kolejnych 10 dni urlopu dodatkowego przysługiwać będzie po przepracowaniu nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat, czy też po 2 latach od dnia zakończenia urlopu bezpłatnego i powrotu do pracy na to samo stanowisko?
2. Jak ustalić uprawnienia pracownika do kolejnych 10 dni urlopu dodatkowego, czy prawo nabywane jest po 2 latach od dnia zakończenia poprzedniego urlopu, czy też po 2 latach liczonych od dnia nabycia prawa do urlopu dodatkowego, z którego skorzystał?
3. Jak ustalić uprawnienia w sytuacji niewykorzystania przysługującego w danym okresie urlopu dodatkowego?
4. Jak postąpić w przypadku, gdy pracownik nabędzie uprawnienia do urlopu dodatkowego 8 października 2009 r., wykorzysta go w okresie od 26 września do 7 października 2011 r., uprawnienia do kolejnego urlopu dodatkowego nabywa 8 października 2011 r. i udaje się z tym dniem na następne 10 dni urlopu dodatkowego? Czy działając w ten sposób nie zostanie złamany wymóg udzielania 10 dni urlopu dodatkowego wypoczynkowego raz na 2 lata?

Wymagania kwalifikacyjne, jakie musi spełniać osoba zatrudniana na stanowisku należącym do kategorii pracowników socjalnych

Pytanie:

Pracownik od 6 października do 31 grudnia 2008 r. był zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu jako pracownik socjalny w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a od 1 listopada 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. został dodatkowo zatrudniony na okres próbny na stanowisku pracownika socjalnego, również na 1/2 etatu, w ośrodku pomocy społecznej.
Z uwagi na to, że bardzo dobrze wypełniał swoje obowiązki, został ponownie zatrudniony na stanowisku pracownika socjalnego na umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.
Pracownik ten posiada wykształcenie magisterskie (2 lipca 2009 r. ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna, a wcześniej, 6 lipca 2007 r., uzyskał tytuł licencjata na kierunku pedagogika). Obecnie pracownik jest w trakcie studiów podyplomowych w ramach projektu prowadzonego przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie, na kierunku organizacja pomocy społecznej.
Czy pracownik ten, zgodnie z art. 116 ustawy o pomocy społecznej, może wykonywać zawód pracownika socjalnego?
Co zrobić w sytuacji, gdy pomimo ogłaszanych konkursów żaden z kandydatów nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu MPiPS z 25 stycznia 2008 r. w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych, natomiast posiada wykształcenie określone w art. 116 ustawy o pomocy społecznej?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo