Limit składek na ZUS pozostanie?

Limit składek na ZUS pozostanie?

Leszek Skupski

25.10.2019

Projekt budżetu na 2020 r. przewiduje zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Wiele jednak wskazuje na to, że likwidacji limitu w przyszłym roku nie będzie.

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz stwierdziła w środę, że choć ostateczną decyzję dotyczącą 30-krotności podejmie Sejm, to w jej ocenie do zniesienia limitu w 2020 r. nie dojdzie. Z jej wypowiedzi wynika, że do utrzymania limitu 30-krotności przychyla się premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik prezydenta powiedział zaś, że w nowym parlamencie aktualnie nie ma większości popierającej zniesienie limitu składek ZUS.

Pracodawcy wskazują na konsekwencje

Z decyzji o odstąpieniu od zniesienia limitu składek zadowoleni są reprezentanci pracodawców.

– Cieszymy się, że rząd przychylił się do naszego apelu i odstąpił od zniesienia limitu składek na ZUS – komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe miałoby dotknąć ok. 350 tys. pracowników, głównie specjalistów i ekspertów zatrudnionych nie tylko w branżach nowych technologii, ale także w motoryzacji, medycynie, finansach, czy logistyce. W następstwie zniesienia limitu ich wynagrodzenia uległyby zmniejszeniu, a koszty zatrudnienia wzrosły.

– Zmniejszyłaby się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych. Byłoby nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z innymi krajami. Doprowadziłoby to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników – podkreślił Grzegorz Baczewski.

Limit ogranicza podstawę składek ZUS

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej (art. 19 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W 2019 r. limit ten wynosi 142.950 zł.

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel