Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego pracownika z powodu likwidacji miejsca pracy

Bartosz Miszewski
04.07.2007AKTUALNE

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego pracownika z powodu likwidacji miejsca pracy

Czy można rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym? Miejsce pracy tej pracownicy (oddział) zostało zlikwidowane z przyczyn ekonomicznych. Czy w przypadku rozwiązania umowy należy tej pracownicy wypłacać wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, mimo że pracownica przebywa na urlopie wychowawczym?

Tak. W razie zwolnień grupowych lub indywidualnych, w związku ze zmianami organizacyjnymi polegającymi na likwidacji oddziału firmy, można wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym. Jeżeli po wręczeniu wypowiedzenia pracownik nadal będzie przebywał na urlopie wychowawczym, nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie za pracę.

1. Pracownik na urlopie wychowawczym pod szczególną ochroną

Przepisy Kodeksu pracy obejmują szczególną ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę pracowników przebywających na urlopach wychowawczych. W okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest jednak dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także wtedy, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

2. Wypowiedzenie umowy o pracę możliwe w razie zmian organizacyjnych …

Szersze możliwości wypowiedzenia stosunku pracy pracownikom szczególnie chronionym, a więc i przebywającym na urlopach wychowawczych, przewidziane zostały dla pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Taki pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym w ramach zwolnień grupowych, z przyczyn niedotyczących pracowników. Może również rozwiązać umowę indywidualnie z pracownikiem, jeżeli przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód wypowiedzenia stosunku pracy. Takimi przyczynami mogą być zmiany organizacyjne, zmiana profilu produkcji czy też likwidacja oddziału firmy.

Rozwiązanie umowy jest możliwe, gdy nie sprzeciwią się związki
Pracodawca, który chce w trybie indywidualnym rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym, musi skonsultować swój zamiar z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową. Jeżeli związki zawodowe nie zgłoszą sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu, wypowiedzenie takie jest możliwe. Wymóg ten nie dotyczy natomiast pracowników, którzy nie są reprezentowani przez związki zawodowe lub u pracodawców, u których nie działają związki zawodowe.

3. Okres wypowiedzenia w trakcie urlopu wychowawczego - bez wynagrodzenia

Okres wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się w trakcie urlopu wychowawczego i trwa w trakcie urlopu, nie uprawnia pracownika do wynagrodzenia za pracę. Za okres przebywania na urlopie wychowawczym pracownikowi nie przysługuje bowiem wynagrodzenie, a złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę nie przerywa urlopu wychowawczego. Zatem również za okres wypowiedzenia takiemu pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Może on natomiast, na ogólnych zasadach, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, nabyć prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.


Podstawa prawna
» art. 1861 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» art. 10 ust. 1, ust. 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844),
» art. 8 pkt. 2, art. 10 ust. 1, ust. 4, ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.).


Autor: Bartosz Miszewski


AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy, w latach 2000-2006 inspektor Państwowej Inspekcji Pracy

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo