Wcześniejszy powrót pracownika do pracy z urlopu wychowawczego a dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę

Ewa Dziem
04.10.2007AKTUALNE

Wcześniejszy powrót pracownika do pracy z urlopu wychowawczego a dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę

Czy po wcześniejszym powrocie z urlopu wychowawczego (na prośbę pracownika) możemy go od razu zwolnić, czy jest jakiś okres ochronny?

Pracownika rezygnującego z urlopu wychowawczego i powracającego do pracy należy najpierw dopuścić do pracy - jednak bezpośrednio po tym jest możliwe rozwiązanie umowy w jednym z trybów przewidzianych przez prawo (za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia ).

1. Rezygnacja z urlopu wychowawczego - najpierw dopuszczenie do pracy

Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie nakazują pracodawcy dopuszczenie pracownika do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego. Dopuszczenie powinno nastąpić na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy przed urlopem. W tym przypadku bez znaczenia jest fakt, że pracownik zrezygnował z dalszego przebywania na urlopie wychowawczym i chce powrócić do pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem w pierwszej kolejności dopuszczenie pracownika do pracy.

2. Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownik nie jest już chroniony

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, ale tylko od dnia złożenia przez niego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia. Skoro pracownik zrezygnował z urlopu wychowawczego i powrócił do pracy, to tym samym utracił status osoby przebywającej na urlopie wychowawczym. A zatem pracownik nie jest już objęty ochroną stosunku pracy przed rozwiązywaniem umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca po dopuszczeniu pracownika do wykonywania pracy może rozwiązać umowę o pracę. W przepisach brak jest regulacji wskazujących, jak długo trzeba zatrudniać pracownika po powrocie z urlopu wychowawczego, aby możliwe było rozwiązanie z nim stosunku pracy. Zwykle przyjmuje się, że wystarczy już 1 dzień, ponieważ chodzi tylko o to, aby pracownika po urlopie wychowawczym dopuścić do pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że dopuszczenie do pracy jest możliwe dopiero po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Możliwe jest zatem, że pracownik krótko po powrocie do pracy otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia jest pozostawaniem w zatrudnieniu. W związku z tym pracownik może złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego. Z takiego urlopu będzie mógł skorzystać, ale tylko do czasu upływu okresu wypowiedzenia, tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę.


Podstawa prawna
» art. 41, art. 186 § 4 i § 5, art. 1861, art. 1863, art. 1864 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» § 3 ust. 2 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2291).


Autor: Ewa Dziem

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo