Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z pracownikami na urlopie wychowawczym


Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony z pracownikami na urlopie wychowawczym

W jakich przypadkach można rozwiązać umowę o pracę, zawartą na czas określony do 2009 r., z pracownicą będącą na urlopie wychowawczym, a w jakich przypadkach z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego?

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym jest możliwe w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, a także wtedy, gdy zachodzą przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego. Sąd Najwyższy dopuszcza również rozwiązanie umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, np. w razie zmian struktury organizacyjnej.

1. Konieczne 6 miesięcy zatrudnienia, aby otrzymać urlop

Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik - ojciec lub pracownica. Wymagane jest przy tym zatrudnienie co najmniej przez 6 miesięcy. Nie ma przy tym znaczenia, że z pracownikiem (pracownicą) została zawarta obecnie umowa o pracę na czas określony. Wystarczy bowiem, że pracownik ma okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 6 miesięcy.

2. Dwa przypadki rozwiązania umowy wynikają z Kodeksu pracy

W związku z urlopem wychowawczym stosunek pracy osoby, która z niego korzysta, podlega szczególnej ochronie. W okresie od dnia złożenia przez osobę uprawioną do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie takiego urlopu do dnia jego zakończenia pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy przewidują 2 wyjątki od zakazu zwalniania chronionego pracownika, tj. gdy:

a) ogłoszono likwidację lub upadłość pracodawcy,

b) zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli:

- ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

- popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, które jest ponadto oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

- zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

3. Trzeci przypadek - wynika z orzeczenia SN

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że również przepisy o tzw. zwolnieniach grupowych mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego. Oznacza to, że także przyczyny leżące po stronie pracodawcy, np. likwidacja stanowiska pracy, zmiany w strukturach organizacyjnych pracodawcy, a nie tylko upadłość lub likwidacja pracodawcy, mogą być podstawą rozwiązania z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego, umowy o pracę, nawet zawartej na czas określony.

(Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05, Wspólnota 2006/9/47).

Podkreślenia wymaga, że wyłącznie pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, mogą zastosować wskazane przez Sąd Najwyższy przyczyny i rozwiązać z takimi pracownikami umowy o pracę. Dzieje się tak dlatego, że przepisy o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Należy pamiętać, że umowa o pracę musi zostać rozwiązana z przyczyn niedotyczących pracowników, a przyczyny te muszą stanowić wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron.

4. Rozwiązanie umowy z upływem okresu, na który została zawarta

Zawsze możliwe jest poczekanie, aż upłynie okres, na który została zawarta umowa o pracę na czas określony. Oznacza to, że z upływem terminu określonego w umowie jako data rozwiązania umowy o pracę, stosunek pracy zakończy się sam, bez konieczności składania w takiej sytuacji odrębnych oświadczeń przez pracodawcę lub pracownika.


Podstawa prawna
art. 1861 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


Autor: Iwona Jaroszewska-Ignatowska


Iwona Jaroszewska-Ignatowska
AUTOR
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, doświadczony szkoleniowiec, była dyrektor departamentu prawnego jednej z największych firm doradczych

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo