Dofinansowanie imprez szkolnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Agnieszka Kosiarz
Agnieszka Kosiarz
17.04.2008ARCHIWALNY

Dofinansowanie imprez szkolnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Czy z ZFŚS może być dofinansowana impreza z okazji 55-lecia istnienia szkoły organizowana przez radę rodziców - podstawą wypłaty jest imienne KP?

Środki ZFŚS mogą być wydatkowane tylko na działalność socjalną. Dość trudno byłoby więc z nich udzielić dofinansowania do imprezy (z okazji 55 lecia szkoły) - chyba że przedmiotem imprezy byłyby usługi np. kulturalno-oświatowe, a kwoty dofinansowania przyznawane byłyby poszczególnym pracownikom w zależności od kryterium socjalnego.

1. Działalność socjalna - określona w przepisach

Środki ZFŚS w szkole można przeznaczyć wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych oraz dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (np. ogródków działkowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych).

Przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone na rzecz:

  • różnych form krajowego wypoczynku, np. wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie, dopłaty do wypoczynku dla dzieci, wczasów, sanatorium, turystyki grupowej,
  • działalności kulturalno-oświatowej, np. dopłaty do biletów wstępu na imprezy kulturalne, do kina, muzeum, opery,
  • działalności sportowo-rekreacyjnej, np. dofinansowanie biletów i karnetów uprawniających do korzystania z obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych,
  • udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, np. w formie zakupu niezbędnych towarów lub artykułów, lekarstw, bonów towarowych, zapomogi przyznawane w trudnych sytuacjach życiowych,
  • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych w umowie, np. zwrotne pożyczki mieszkaniowe.

Należy zauważyć, iż działalność socjalna nie obejmuje wydatków o charakterze okolicznościowym i okazjonalnym, co oznacza, że sam fakt jubileuszu pracodawcy nie uzasadnia użycia środków z zfśs.

2. Świadczenia finansowane z funduszu muszą zostać określone w regulaminie

Aby uprawnieni mogli korzystać z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych odpowiednie zapisy, dotyczące tych świadczeń i usług muszą znaleźć się w regulaminie funduszu działającego w danej szkole. Należy również pamiętać, że regulamin funduszu nie może pozostawać w sprzeczności z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Regulamin nie może zatem przewidywać finansowania ze środków funduszu wydatków, które nie mieszczą się w ustawowej definicji działalności socjalnej oraz określają inne niż socjalne kryteria przyznawania świadczeń osobom uprawnionym.

3. Impreza finansowana w funduszu - tylko, jeżeli mieści się w definicji działalności socjalnej

Aby dany wydatek mógł zostać sfinansowany z funduszu działającego w szkole, musi zmieścić się w zakresie działalności socjalnej. Zatem ważne jest przeznaczenie i rodzaj tego wydatku. Jeżeli impreza z okazji 55-lecia istnienia szkoły obejmuje wydatki na usługi sportowo-rekreacyjne lub kulturalno-oświatowej, można je sfinansować z funduszu. Innych wydatków - nie można. Należy wziąć pod uwagę także uczestników danej imprezy. Podmiotem uprawnionym do korzystania ze środków z zfśs są wyłącznie pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy - emeryci i renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie (ze względów socjalnych) prawo do korzystania z funduszu. W omawianym przypadku pomoc socjalna związana z organizacją imprezy nie może być więc kierowana np. do dzieci i młodzieży, którzy nie są członkami rodzin pracowników pracodawcy (tej szkoły), a także do osób np. zaproszonych spoza szkoły. Wynika z tego, iż nie można dofinansować organizacji imprezy, ale ewentualnie koszt udziału w niej, jednakże tylko osób uprawnionych. Co do zasady bowiem, świadczenia socjalne (np. dofinansowanie) musi być zindywidualizowane, tzn. decyzja o jego przyznaniu i wysokości jest zawsze uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej, a przede wszystkim materialnej (dochodowej) każdej osoby uprawnionej. Ze względu na występujące w praktyce zróżnicowanie tej sytuacji, musi wystąpić współpłacenie, gdyż fundusz nie może finansować tych kosztów wszystkim uczestnikom jednakowo, a zatem należy ustalić jednostkowy koszt udziału.

SN: Zasada „każdemu po równo” jest wykluczona
Nie ulega wątpliwości, że fundusz świadczeń socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a także emerytów i rencistów.(…) Jak z przedstawionej regulacji wynika, ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie upoważnia do tworzenia takich zasad podziału funduszu socjalnego, które pozostawałyby w sprzeczności z jej art. 8 ust. 1, ten zaś przepis wyraźnie powiązał zasady korzystania z ulgowych usług i świadczeń z sytuacją życiową, rodzinną i materialną osób uprawnionych. Jest to tzw. kryterium socjalne, którego przyjęcie przez ustawodawcę prowadzi do wniosku, że jest wykluczone przyznawanie ulgowych usług i świadczeń z Funduszu ogółowi zatrudnionych w tej samej wysokości, według zasady „każdemu po równo”.
(Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. PKN 579/00 (OSNP 2003/14/331, M.Prawn. 2003/22)


Podstawa prawna
» art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1, ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335).


Autor: Agnieszka Kosiarz


Agnieszka Kosiarz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa oświatowego, wieloletnie doświadczenie na stanowisku specjalisty w Ministerstwie Edukacji Narodowej, inspektora w Wydziale Oświaty i Wychowania oraz nauczyciela, autor wielu publikacji z zakresu prawa oświatowego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo