Szykują się zmiany w urlopach, wynagrodzeniach i świadectwach pracy!

22.06.2012AKTUALNE

Szykują się zmiany w urlopach, wynagrodzeniach i świadectwach pracy!

Często specjaliści ds. kadr czy płac obliczając urlop czy wynagrodzenie pracownika mają problemy z interpretacją przepisów rozporządzeń wykonawczych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce pomóc takim m.in. osobom usuwając luki prawne w przepisach poprzez wprowadzenie ich większej części do Kodeksu pracy. Co się zmieni? Jakie nowe przepisy znajdziemy w jednym miejscu?

Znikną luki prawne w przepisach ….oraz

MPiPS przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy, do którego chce wprowadzić znaczną część obecnie obowiązujących przepisów rozporządzeń wykonawczych.

Pierwsza część przygotowanych przez resort pracy zmian przewiduje zmiany w przepisach dotyczących urlopów, wynagrodzeń, świadectw pracy oraz zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności.

W kolejnych podejściach, resort pracy ma zająć się przepisami dotyczącymi zatrudniania pracowników młodocianych oraz przepisów bhp.

… pojawiające się często wątpliwości interpretacyjne

1. Problemy w obliczaniu wynagrodzenia urlopowego

Nierzadko specjaliści ds. kadr czy płac mają problemy przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Podstawowy problem to - składniki wynagrodzenia, jakie należy wliczać do podstawy tego wynagrodzenia. W szczególności te, które przysługują za okresy dłuższe niż miesiąc.

Te wątpliwości interpretacyjne mają zniknąć ponieważ, w wynagrodzeniu urlopowym pracodawca będzie miał obowiązek uwzględniać składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc, przykładowo premie półroczne.

2. Problemy przy ustalaniu wynagrodzenia za część miesiąca

Inną ważną zmianą, która wejdzie w życie, będzie zmiana w sposobie ustalania wynagrodzenia za część przepracowanego miesiąca. I tak, jeżeli pracownik w jednym miesiącu będzie np. przez pierwszą część przebywał na urlopie bezpłatnym, a przez drugą część świadczył pracę wynagrodzenie za okres przepracowany będzie musiało być ustalone za każdą godzinę jej wykonywania.

Zapamiętaj!

Żeby otrzymać stawkę godzinową, wynagrodzenie pracownika trzeba będzie podzielić przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu i następnie pomnożyć przez liczbę przepracowanych godzin.

3. Wątpliwości związane z odwołaniem pracownika z urlopu lub przesunięciu jego terminu

Jeżeli chodzi o urlopy wypoczynkowe to rządowy projekt nowelizacji przepisów kp przewiduje, że pracodawca będzie miał obowiązek uzgodnić z pracownikiem nowy termin urlopu w razie odwołania go z urlopu.

Ponadto pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi bezpośrednie koszty wynikające z przesunięcia jego urlopu ze względu na potrzeby zakładu pracy.

4. Zmiany przy wydawaniu świadectwa pracy?

W świadectwie pracy pracodawca będzie miał obowiązek zamieścić informacje o kwalifikacjach lub wynagrodzeniu na wniosek pracownika. Ponadto będzie musiał pouczać pracownika o możliwości domagania się jego sprostowania.

5. Nowe zasady ustalania wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

W Kodeksie pracy mają się znaleźć również przepisy zgodnie, z którymi wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ma być tożsame z wynagrodzeniem urlopowym. Chodzi o to, aby pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w całości nie tracił na tym.

Projekt trafił do konsultacji społecznych, a my na bieżąco będziemy informowali o jego dalszych losach.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo