Szybsza droga do uzyskania rezydencji podatkowej dla obywatela Ukrainy

20.04.2022AKTUALNE

Szybsza droga do uzyskania rezydencji podatkowej dla obywatela Ukrainy

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację specustawy, która dotyczy wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zmiany dotyczą rozliczania kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także rozliczania PIT przez obywateli Ukrainy. Teraz ustawa trafiła do Senatu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelę ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. 

Jakie będą zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów?

Zaprojektowane przepisy dodały przepis, któryumożliwia odliczenie od podstawy obliczenia podatku darowizn, których wartość wytworzenia lub koszt nabycia podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Ważne! 

Dzięki temu podatnicy otrzymają prawo do dodatkowej preferencji, która będzie polegała na odliczeniu od dochodu również wartości darowizny przekazanej na rzecz organizacji pozarządowych, której koszt wytworzenia lub cenę nabycia zaliczył już do kosztów podatkowych.

Nowy przepis zostanie zastosowany do darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

W jaki sposób będzie ustalana rezydencja podatkowa przez obywateli Ukrainy?

Nowelizacja przepisów dodała art. 52zj. Zgodnie z tym przepisem obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy będą mogli złożyć oświadczenia o przeniesieniu swojego ośrodka interesów życiowych do Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać status polskiego rezydenta podatkowego. Status będzie nadany od pierwszego dnia przyjazdu do RP.

Warto przypomnieć, że aktualnie status obywatela Ukrainy podlega ocenie na zasadach ogólnych zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT. I tak obywatel Ukrainy może więc uzyskać status polskiego rezydenta podatkowego, o ile spełni jeden z następujących warunków:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)
  • lub przebywa na terytorium kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione dochody zostaną opodatkowane na zasadach przewidzianych dla nierezydentów.

Ważne! 

Nowela przewidziała, aby obywatel Ukrainy mógł złożyć przykładowo oświadczenie pracodawcy, że jego ośrodek interesów życiowych został przeniesiony do Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki tej możliwości obywatel Ukrainy już od pierwszego dnia pobytu na terytorium RP będzie traktowany jak polski rezydent podatkowy. To da mu prawo do skorzystania z zasad opodatkowania, ulg i zwolnień podatkowych na równych zasadach z polskimi rezydentami podatkowymi. 

Jeżeli obywatel nie złoży oświadczenia to będzie oznaczało, że utrzyma on status nierezydenta podatkowego do czasu spełnienia jednego z warunków wymienionych w art. 3 ust. 1a ustawy o PIT.

Źródło:
  • sejm.gov.pl

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo