Ryczałt za wynajem sali gimnastycznej bez przychodu u pracownika

Mariusz Olech
Mariusz Olech
28.09.2015AKTUALNE

Ryczałt za wynajem sali gimnastycznej bez przychodu u pracownika

Wynajęcie przez pracodawcę sali gimnastycznej dla swoich pracowników nie powoduje u nich powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Takie wnioski wynikają z treści indywidualnej interpretacji wydanej przez Ministra Finansów.

W sprawie będącej przedmiotem interpretacji pracodawca wynajął dla swoich pracowników salę gimnastyczną, w której mogli oni po godzinach pracy grać m.in. w koszykówkę lub piłkę siatkową. Opłata za wynajem sali, uiszczana ze środków obrotowych pracodawcy, miała charakter ryczałtowy i nie zależała od ilości korzystających z niej osób. Przy czym pracownicy nie musieli deklarować na żadnej liście chęci uczestnictwa w zajęciach.

Według wnioskodawcy przychód nie powstawał, zdaniem izby skarbowej - tak

Na tle przedstawionego stanu faktycznego pracodawca zwrócił się do dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z zapytaniem, czy w takim przypadku korzystanie przez pracownika z sali gimnastycznej powoduje u niego powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Wnioskodawca opowiedział się za brakiem takiego przychodu, podkreślając m.in., że opodatkowaniu może podlegać tylko wartość otrzymanego świadczenia, a nie możliwość jego otrzymania.

Organ podatkowy, do którego trafił nie podzielił tego argumentu i uznał, że stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Sprawa trafiła ostatecznie do Ministra Finansów, który stwierdził że to wnioskodawca miał rację i dlatego zmienił z urzędu wskazaną wcześniej interpretację indywidualną dyrektora katowickiej izby skarbowej.

Rozstrzygnięcie MF

W piśmie zmieniającym, przytoczonym na wstępie Minister Finansów zaznaczył, że mimo bardzo szerokiego ujęcia w art. 12 ust. 1 ustawy PIT przychodów ze stosunku pracy, nie każde świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika, bez ustalonej za nie zapłaty, jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu.

W tym zakresie powołał się m.in. na treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) z którego wynika, że za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które:

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (tzn. skorzystał on z nich w pełni dobrowolnie),

  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,

  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Muszą być spełnione kryteria powstania przychodu
W interpretacji zmieniającej podkreślono, że korzystanie z wynajętej przez pracodawcę sali gimnastycznej nie prowadzi do powstania u pracownika przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy PIT. Nie są bowiem spełnione wszystkie kryteria, o których mowa w powołanym wcześniej wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego Minister Finansów uznał, że stanowisko wnioskodawcy w tej kwestii było prawidłowe.


Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 23 lipca 2015 r. (nr DD3.8222.2.265.2015.CRS)

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Olech


Mariusz Olech
AUTOR
Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo