Czterodniowy tydzień pracy czy 35 godzinny

Anna Kostecka
Anna Kostecka
03.04.2024AKTUALNE

Czterodniowy tydzień pracy czy 35 godzinny

Powrócił temat czterodniowego tygodnia pracy, o którym często pisaliśmy na łamach portalu kadrowego. Na ten temat wypowiedziała się również ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, która zwróciła uwagę, że chciałaby, aby jeszcze to odbyło się za jej kadencji.



Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest nieuchronne. Testuje je już od jakiegoś czasu wiele krajów i firm na całym świecie.

Już jakiś czas temu pisaliśmy o firmach brytyjskich, hiszpańskich czy też o Microsoft w Japonii.

Obejrzyj też:

1 lutego Niemcy rozpoczęły w 45 przedsiębiorstwach testowanie czterodniowego tygodnia pracy. Czterodniowy tydzień pracy ma być testowany przez niemieckie firmy przez sześć miesięcy.

Przeczytaj też:

Obecnie trudno powiedzieć, kiedy Sejm zajmie się procedowaniem ustawy o czterodniowym tygodniu pracy, albo o 35 godzinnym tygodniu pracy, który wydaje się być lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia niektórych pracodawców i ekspertów. Wiadomo jest, że są głosy za i przeciw. Ale fakt jest taki, że tak, jak obecnie pracujemy od ponad 100 lat. Od tego czasu wiele się zmieniło, a w szczególności pod względem technologicznym. Mamy do dyspozycji sztuczną inteligencję, w niektórych miejscach pracy będą mogli zastąpić ludzi roboty.

Poza tym za skróceniem tygodnia pracy przemawiają także wszelkie argumenty ekonomiczne i socjologiczne.

Obecnie wiele pracowników ten przywilej traktuje jako benefit i są firmy polskie, które pracują już w skróconym tygodniu pracy. A jedna z dużych polskich firm jak Herbapol zapowiedziała, że od 1 stycznia 2025 r. wprowadzi czterodniowy tydzień pracy.

Argumentem za wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy jest na pewno przyciągnięcie najlepszych talentów do firmy i w ten sposób bycie konkurencyjnym na rynku pracy.

Przeczytaj też:

Oczywiście nie wszystkie branże będą mogły sobie pozwolić na skrócenie tygodnia pracy. Bo przykładowo takie branże, jak służba zdrowia, hotelarstwo, gastronomia czy niektóre gałęzie przemysłu, które pracują 7 dni w tygodniu nie będą miały takiej możliwości.

Kiedy pojawi się projekt i czy rzeczywiście skrócenie tygodnia pracy w Polsce jest realne dowiemy się w najbliższym czasie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Anna Kostecka


Anna Kostecka
AUTOR
prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo