Przedłużenie stosunku pracy z pracownikiem powołanym do wojska, którego umowa rozwiązałaby się w trakcie służby

Katarzyna Michalska
27.09.2007ARCHIWALNY

Pytanie:

Pracownik ma umowę o pracę na czas określony. W tym okresie został powołany do służby wojskowej. Wiadomo, że pracownik może być zwolniony z chwilą wygaśnięcia umowy. Jednak czy można mu przedłużyć umowę w trakcie wojska, jeżeli nie chcemy go zwolnić?

Odpowiedź:

Z pracownikiem zatrudnionym na czas określony, którego umowa o pracę rozwiązałaby się z upływem okresu, na który została zawarta w trakcie odbywania służby wojskowej, można zawrzeć porozumienie zmieniające termin rozwiązania umowy albo kolejną umowę o pracę.

Można sporządzić aneks do umowy o pracę

Zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP (patrz: podstawa prawna) umowa o pracę, zawarta na czas określony z pracownikiem powołanym do odbycia służby wojskowej ulega rozwiązaniu z upływem określonego w niej terminu. W sytuacji, gdy pracodawca nie chce stracić pracownika nie ma przeszkód, aby już po otrzymaniu przez niego karty powołania do służby wojskowej zmienić obowiązującą umowę o pracę w trybie porozumienia stron. Oznacza to, że pracodawca i pracownik mogą zawrzeć tzw. aneks do obowiązującej umowy o pracę (porozumienie zmieniające). Jest on wyrazem zgodnej woli stron stosunku pracy - aneks podpisują więc obie strony.

Przykład

Strony zawarły umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. 1 września 2007 r. strony zawarły aneks do umowy o pracę, w którym zapisały, że:
„Strony postanawiają zgodnie zmieniać warunki umowy o pracę zawartej na czas określony od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. w ten sposób, że zmieniają datę rozwiązania tej umowy. Umowa rozwiąże się 30 kwietnia 2009 r. Pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian”.

Aneksem wolno zmienić rodzaj umowy

Należy pamiętać, że w drodze aneksu strony mogą zmienić też rodzaj umowy i zamiast przedłużenia umowy na czas określony zawrzeć umowę na czas nieokreślony.

Przykład

Strony zawarły umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. 1 września 2007 r. strony zawarły aneks do umowy o pracę, w którym zapisały, że:
„Strony postanawiają zgodnie zmieniać rodzaj umowy o pracę zawartej na czas określony od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. na umowę na czas nieokreślony. Nowy rodzaj umowy obowiązuje od 1 października 2007 r. Pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian”.

Uwaga na limit umów na czas określony

Należy jednak zwrócić uwagę, że mimo tego, iż strony zawarły tylko aneks do obowiązującej umowy o pracę, przedłużenie umowy na kolejny okres będzie liczone w prawie pracy jako zawarcie drugiej umowy na czas określony. Ma to znaczenie w związku z limitem dopuszczalnych umów na czas określony.

Nowa umowa zamiast aneksu

Innym rozwiązaniem jest zawarcie w tym okresie (pomiędzy powołaniem, a rozpoczęciem odbywania służby wojskowej) kolejnej umowy o pracę, obowiązującej od dnia następnego po dniu rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę.

Przykład

Pracownik ma zawartą umowę na czas określony do 30 września 2007 r. Został powołany do służby wojskowej od 1 października 2007 r. Żeby stosunek pracy nie rozwiązał się w trakcie odbywania przez pracownika służby wojskowej, strony 1 września 2007 r. zawarły nową umowę o pracę na czas określony od 1 października 2007 r. do 30 kwietnia 2009 r.

Warto wspomnieć, że strony mogą zawrzeć w sposób opisany powyżej także umowę na czas nieokreślony zamiast umowy na czas określony.

Decyzja może zapaść także po powrocie pracownika z wojska

Jeżeli pracodawca nie skorzysta z podanych wyżej sposobów przedłużenia stosunku pracy należy pamiętać, że pracownik może wyrazić wolę dalszego zatrudnienia w firmie i nawiązania po raz kolejny stosunku pracy już po odbyciu służby wojskowej. Od woli pracodawcy zależy wówczas, czy do zawarcia stosunku pracy dojdzie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Michalska

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo