grafiki czasu pracy

Czas pracy pracownika młodocianego

Pracownicy młodociani – jak planować ich czas pracy?

Początek września to czas, w którym wielu pracodawców zawiera umowy o pracę z pracownikami młodocianymi. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy prawa pracy obejmują pracowników młodocianych szczególną ochroną. Przede wszystkim praca przez nich wykonywana nie może zaburzać rozwoju psychofizycznego ani kolidować z nauką. Dlatego też czas pracy pracowników młodocianych podlega wyjątkowym obostrzeniom.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jakich formach pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni

  • Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 15 roku życia

  • Jak planować i rozliczać czas pracy młodocianego pracownika

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Pracownicy młodociani – formy zatrudnienia

Pracowników młodocianych można zatrudnić:

  • w celu przygotowania zawodowego,
  • do prac lekkich – wykaz takich prac powinien znaleźć się w regulaminie pracy, a gdy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, w innym dokumencie. Wykaz prac lekkich powinien zostać opracowany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Przygotowanie zawodowe młodocianych może odbywać się w formie:

  • nauki zawodu – ma ona na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu, która jest organizowana u pracodawcy na podstawie umowy o pracę oraz dokształcania teoretycznego w szkole lub w systemie pozaszkolnym (np. na kursach);
  • przyuczenia do wykonywania określonej pracy – ma ono na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;
  • rzemieślniczego przygotowania zawodowego młodocianych zatrudnionych w tym celu u pracodawców będących rzemieślnikami w zawodach odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Ważne: Zatrudnienie młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe – jest możliwe przy wykonywaniu tzw. prac lekkich.

Jak planować pracę na zmiany - 8 przykładów

Pracą zmianową jest wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Ponieważ praca zmianowa nie stanowi odrębnego systemu czasu pracy pracodawca może ją zastosować w stosunku do wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracowników bez względu na system czasu pracy jakim są objęci. Sprawdź, jak planować pracę na zmiany i na co uważać przygotowując grafiki czasu pracy dla zatrudnionych na zmiany.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jaka jest definicja pracy zmianowej i na czym polega jej wykonywanie pracy

  • Jak planować pracę za zmiany

  • O czym, w kontekście doby pracowniczej, trzeba pamiętać przenosząc pracowników na kolejne zmiany

  • Czy pracę zmianową można stosować w przypadku pracowników objętych ruchomym czasem pracy

  • Czy przy pracy zmianowej można skrócić odpoczynek tygodniowy

  • Czy wprowadzenie pracy zmianowej pozwala planować pracę w niedzielę

Praca zmianowa – definicja i cechy charakterystyczne

Klasycznym przykładem zdefiniowanej powyżej pracy zmianowej jest bezpośrednie następowanie po sobie kolejnych zmian i zatrudnionych na nich pracowników. Często wskazuje się, że pracą zmianową można nazwać jedynie te przypadki, w których pracownik przy okazji zmiany pory wykonywania pracy zmienia także innego pracownika przy tej samej pracy.
Jednak w pojęciu pracy zmianowej nie ma bezpośredniego odwołania do pracowników zmieniających się na tych samych stanowiskach pracy. Warunek ten nie jest zatem elementem koniecznym dla istnienia pracy zmianowej.

Z definicji zawartej w Kodeksie pracy wynika, że:

  • praca zmianowa występuje, gdy rozkład czasu pracy określony jest z góry,
  • praca zmianowa dotyczy co najmniej dwóch pracowników i polega na zmianie pory wykonywania przez nich pracy po upływie określonej jednostki czasu,
  • zmianowość nie musi oznaczać zastępowania się pracowników na tym samym stanowisku pracy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo