Mnemotechniki - czyli jak wykorzystać potencjał naszego mózgu

Olga Mac
Olga Mac
29.03.2024AKTUALNE

Mnemotechniki - czyli jak wykorzystać potencjał naszego mózgu

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, umiejętność szybkiego przetwarzania informacji i skuteczne zapamiętywanie danych może być kluczowa dla sukcesu w miejscu pracy. Techniki pamięciowe są doskonałym narzędziem, które pomagają w zapamiętywaniu, organizowaniu i przetwarzaniu informacji.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym są mnemotechniki?
  • Jakie są najczęściej wykorzystywane mnemotechniki?

Polecamy też:

Obejrzyj też:

Mnemotechnika (mnemonika) to ogólna nazwa różnych sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Obejmują one zbiór działań umysłowych, dzięki którym możemy trwale przyswajać wiedzę i sprawnie nią operować.

Mnemotechniki powstały w oparciu o podstawową wiedzę dotyczącą tzw. procesów poznawczych, w szczególności procesów zapamiętywania i uwagi. Techniki te wykorzystują naturalne mechanizmy zdobywania nowych informacji i ich procesowania.

Mnemotechniki wykorzystują naturalne właściwości i procesy zachodzące w naszym umyśle, takie jak:

  • wyobrażenia i wizualizacje,
  • koncentracja uwagi i kierowanie uwagą,
  • łączenie ze sobą informacji,
  • przenoszenie informacji z pamięci tzw. roboczej (krótkotrwałej) do pamięci długotrwałej.

W miejscu pracy, mnemotechniki możemy wykorzystać m.in. do zapamiętywania informacji o procedurach czy procesach, informacji o klientach czy ułatwiania odbioru i zapamiętywania danych, które my przekazujemy - zawsze wtedy, gdy potrzebujemy szybko i sprawnie włączyć jakieś informacje do naszej pamięci.

Podobnie, gdy to zapamiętywanie chcemy ułatwić naszym odbiorcom, możemy skorzystać z mnemotechnik przy okazji tworzenia prezentacji czy w celu utrzymaniu uwagi publiczności.

Oto najczęściej wykorzystywane mnemotechniki

  1. Technika powtarzania

Powtarzanie informacji jest jedną z najstarszych technik pamięciowych i nadal jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na utrwalenie wiedzy w pamięci długotrwałej. Każde powtórzenie zwiększa szanse na stworzenie silniejszych połączeń między synapsami w naszym układzie nerwowym.

  1. Metoda Loci (metoda miejsc)

Metoda Loci polega na powiązaniu informacji z konkretnymi miejscami. W wymyślonym przez nas przestrzennym układzie, na przykład w domu czy na trasie do pracy, umieszczamy potrzebne informacje. Czyli jeśli potrzebujemy zapamiętać jakieś informacje - umieszczamy je po kolei np. na naszej trasie z domu do miejsca pracy.

  1. Technika asocjacji

Ta technika polega na łączeniu nowych informacji z już istniejącymi w pamięci poprzez tworzenie skojarzeń. To bezpośrednie odwołanie do tego w jaki sposób nasz mózg jest zbudowany oraz tego jak działają neurony. Polega ona na „dopisywaniu” nowego, do tego co już jest znane. Np. zapamiętując nazwisko, które pierwszy raz słyszymy, możemy je skojarzyć z nazwą miejsca lub zwierzęcia, które w jakiś sposób jest dla nas znajome i istnieje już w naszej pamięci długotrwałej.

  1. Technika słownictwa

Polega na tworzeniu akronimów lub skrótów, aby zapamiętać listę elementów. Na przykład, przy zapamiętywaniu kolejności etapów danego procesu, można użyć skrótu "WZPU" (Wysłuchaj, Zapisz, Powiel, Udostępnij)

  1. Metoda historii

Ta technika polega na przekształceniu informacji w opowieść, co ułatwia zapamiętywanie sekwencji zdarzeń lub procedur. Opowieść jest łatwiejsza do zapamiętania niż sucho sformułowane fakty, ponieważ tworzy pewną całość i posiada jakiś kontekst.

  1. Technika wizualizacji

Polega na tworzeniu wyrazistych obrazów mentalnych związanych z danymi, co ułatwia zapamiętywanie i przywoływanie informacji. Informacje mogą być reprezentowane przez dany obraz, który łatwiej przetworzyć niż suche dane.

  1. Grupowanie

Grupując informacje, mamy większe szanse na ich zapamiętanie w związku z ich podobieństwem. Jeśli informacje dotyczą pewnego zbioru, którego elementy są podobne, łatwiej jest te informacje zapamiętać.

Zapamiętaj

Mnemotechniki są prostymi sposobami na zapamiętywanie i procesowanie informacji. Pozwalają ułatwiać sobie przenoszenie informacji z pamięci roboczej do pamięci długotrwałej, oszczędzając czas i energię. Nawet jeśli nasza praca nie wymaga tak bardzo zapamiętywania - warto korzystać z mnemotechnik, aby ćwiczyć umysł i jego funkcjonalność.

Autorem odpowiedzi jest: 

Olga Mac, psycholog w Mental Health at Work


Olga Mac
AUTOR
Psycholog, ekspert Mental Health at Work. Prowadzi szkolenia, warsztaty i webinary związane z szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi stresu i wypalenia zawodowego, depresji. Pracuje z zespołami i liderami tworząc rozwiązania wspierające zdrową efektywność. Pomaga pracodawcom w tworzeniu i wdrażaniu polityki zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników

Sprawdź inne artykuły w kategorii HR

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo