Wielozadaniowość (multitasking) – czy jest korzystna

Olga Mac
Olga Mac
15.02.2024AKTUALNE

Wielozadaniowość (multitasking) – czy jest korzystna

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie tempo pracy często jest bardzo szybkie, wielozadaniowość stała się nieodłącznym elementem codziennej rutyny. Firmy i pracownicy często chwalą się zdolnością do równoczesnego wykonywania wielu zadań, ale czy wielozadaniowość rzeczywiście prowadzi do większej produktywności i sukcesu zawodowego? Czy może być również źródłem stresu i obniżenia jakości pracy?

Z artykułu dowiesz się:

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy wielozadaniowość jest korzystna?
  • Czy może być również źródłem stresu i obniżenia jakości pracy?
  • Czy wielozadaniowość jako wykonywanie zadań jednocześnie jest możliwa?
  • Czy multitasking jest działaniem równoległym czy sekwencyjnym?
  • Jak radzić sobie z potrzebą wykonywania wielu zadań w określonym czasie, tak aby nadmiernie nie obciążać swojego umysłu?

Przeczytaj też:

Wielozadaniowość (multitasking) – korzyści

Na pierwszy rzut oka wielozadaniowość, czy inaczej mówiąc multitasking może wydawać się pomocną umiejętnością. Wykonywanie wielu zadań jednocześnie teoretycznie jest pożądane, ponieważ pozwala nam równolegle wykonywać wiele zadań, bez konieczności oczekiwania na ukończenie tego poprzedniego.

Zapamiętaj

W tym sensie wielozadaniowość jest korzystna, ponieważ pozwala nam jednocześnie odebrać telefon, opisać na email i pomyśleć o tym co będziemy robić za chwilę – zamiast robić trzy działania z rzędu, „pakujemy” je razem w jednym czasie.

Wykonywanie wielu złożonych zadań w jednym czasie – co na to ludzki mózg

Jednak, pomimo powszechnego przekonania dotyczącego korzyści płynących z wielozadaniowości, badania naukowe pokazują, że ludzki mózg nie jest zdolny do wykonywania wielu złożonych zadań w jednym czasie.

Zamiast tego, kiedy próbujemy robić wiele rzeczy na raz, nasza uwaga przeskakuje między tymi zadaniami.

Zapamiętaj

Ludzki mózg nie ma odpowiedniej budowy czy funkcjonalności umożliwiającej wykonywanie dwóch lub więcej zadań jednocześnie. Zarówno budowa naszego mózgu, jak i organizacja jego działania sprawia, że tak naprawdę nie wykonujemy złożonych czynności jednocześnie, a przełączamy się między poszczególnymi czynnościami.

Multitasking – nie jest działaniem równoległym, a sekwencyjnym

Zatem to co nazywamy multitaskingiem, tak naprawdę nie jest działaniem równoległym, a sekwencyjnym. Kiedy przełączamy się od jednego zadania do drugiego – przerzucamy naszą uwagę oraz tzw. procesy wykonawcze od jednej do drugiej sprawy, angażują nie tylko świadomą koncentrację, ale również inne procesy odpowiadające za kontrolę wykonawczą, czyli monitorowanie i regulowanie naszych działań, planowanie, organizowanie, pamiętanie, wybieranie priorytetów etc.

Wielozadaniowość jako przełączenie się może prowadzić do obniżenia wydajności i jakości pracy

W związku z tym, że wielozadaniowość jako wykonywanie zadań jednocześnie nie jest możliwa, nasuwa się pytanie o to, czy w takim razie wielozadaniowość jako przełączenie się jest korzystna. Oczywiście czasem potrzebujemy „zmieścić się” z określonymi zadaniami w określonym czasie. Jednak pamiętajmy, że szybkie i wielokrotne przełączenie się ma swoją cenę, sprawia, że nasze procesy poznawcze, w szczególności procesy uwagi są mocno eksploatowane i obciążone z każdą kolejną zmianą obiektu naszej koncentracji.

Istnieje wiele badań, które sugerują, że ten sposób pracy paradoksalnie może prowadzić do obniżenia wydajności i jakości pracy. W związku z obciążeniem mogą pojawiać się błędy, ciągłe przerzucanie uwagi może ją wyeksploatować, dodatkowo w sposób oczywisty może pojawić się stres i zmęczenie.

Zapamiętaj

Przełączanie się między zadaniami może w skrajnych przypadkach de facto wydłużyć czas ich realizacji.

Jak więc radzić sobie z potrzebą wykonywania wielu zadań w określonym czasie, tak aby nadmiernie nie obciążać swojego umysłu?

1. Ustalanie priorytetów: Zidentyfikuj najważniejsze zadania. Skup się na nich w pierwszej kolejności. Określ, które zadania wymagają natychmiastowej uwagi, a które można przełożyć na późniejszy termin. Wykonuj je po kolei, nie przeskakuj od jednego do drugiego.

2. Planowanie i organizacja: Stwórz plan działania i harmonogram, który pomoże Ci efektywnie zarządzać swoim czasem. Rozdziel swoją pracę na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania fragmenty i trzymaj się tego co zostało zaplanowane, nie przeskakuj między zadaniami.

3. Koncentracja na jednym zadaniu na raz: Zamiast równoczesnego wykonywania wielu zadań, skoncentruj się na jednym zadaniu na raz. Poświęć mu pełną uwagę, zanim przejdziesz do kolejnego.

4. Odmawianie zadań: Nie wahaj się odmówić dodatkowych zadań, które mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia. Ustal swoje granice i naucz się mówić „nie", kiedy jest to konieczne.

5. Przerwy i regeneracja: Regularnie dawaj sobie przerwy, aby odświeżyć umysł i zregenerować siły. Krótkie przerwy mogą poprawić koncentrację i wydajność w dłuższej perspektywie. Pamiętaj, że przenoszenie koncentracji jest bardzo męczące dla umysłu.

6. Unikaj niepotrzebnego rozpraszania: media społecznościowe, włączony telewizor, elektronika to kolejne „rzeczy” na które umysł zwraca uwagą. Jeśli masz włączone powiadomienia w mediach społecznościowych, to prawdopodobnie Twój umysł będzie tam przenosił swoją uwagę. Oznacza to, że dajesz mu kolejne „zadanie” którym zajmuje się w określonym czasie.

Uwaga

Wielozadaniowość jest koncepcją, który ma zwiększać naszą produktywność. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z jej sposobu działania, ograniczeń i kosztów jakie niesie dla naszego umysłu. Istnieje wiele pomocnych sposobów, wspierających produktywność w miejscu pracy, a wielozadaniowość jest jedną z nich, w dodatku działającą tylko wtedy, gdy umiemy jej “używać”.

Autorem odpowiedzi jest: 

Olga Mac

Słowa kluczowe:
zadania

Olga Mac
AUTOR
Psycholog, ekspert Mental Health at Work. Prowadzi szkolenia, warsztaty i webinary związane z szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi stresu i wypalenia zawodowego, depresji. Pracuje z zespołami i liderami tworząc rozwiązania wspierające zdrową efektywność. Pomaga pracodawcom w tworzeniu i wdrażaniu polityki zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników

Sprawdź inne artykuły w kategorii HR

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo