Narzędzia:
Pytanie:
Czy pracownikowi, który przebywał na chorobowym 14 dni, a pozostałą część miesiąca pracował, należy wypłacić dodatek wyrównawczy do wysokości płacy minimalnej w przypadku, gdy wynagrodzenie za czas choroby i przepracowane pozostałe dni jest niższe od 1.126 zł?
Pracownik 1 listopada 2008 r. otrzymał podwyżkę stawki godzinowej. W tym samym miesiącu poszedł na 2 dni urlopu wypoczynkowego, a 30 listopada 2008 r. odchodzi na emeryturę. Jak prawidłowo wyliczyć podstawę do wynagrodzenia za urlop i do odprawy emerytalnej? Czy trzeba przeliczyć wynagrodzenie z 3 miesięcy według nowej stawki godzinowej, tzn. za sierpień, wrzesień i październik 2008 r.?
Czy informacja z Krajowego Rejestru Karnego wystawiona przed zmianą wprowadzoną art. 2 pkt 4 ustawy z 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich spełnia wymagania art. 10 ust. 8a ustawy Karta Nauczyciela (czy można uznać wypis z grudnia 2007 r. przedstawiony przez nauczyciela 1 września 2008 r.)? Jaki termin ważności posiada wypis z KRK, który nauczyciel - zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami - będzie obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły przed nawiązaniem stosunku pracy we wrześniu 2009 r.?
Pracownik miał w jednym roku kalendarzowym stosowane miejscowe i podwyższone koszty uzyskania przychodu. Jaką w tej sytuacji należy podać informację w sekcji D formularza PIT-11?
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, nie został wliczony okres stażu z urzędu pracy, w trakcie którego stażysta otrzymywał stypendium. Chcemy za ten okres wyrównać pracownikowi przysługujący dodatek. W chwili, gdy zaczął przysługiwać mu dodatek, pracownik pobierał niższe wynagrodzenie zasadnicze (miał niższy mnożnik). Obecnie mnożnik, a co za tym idzie - wynagrodzenie - jest wyższe. Według jakiej stawki powinien być obliczony dodatek stażowy - według stawki wynagrodzenia, kiedy przysługiwał dodatek, czy od obecnej (z uwagi na datę wyrównania)?
Za jedną z osób wykonujących u nas umowę zlecenia (od 10 listopada 2003 r.) za marzec 2009 r. przesłaliśmy raport rozliczeniowy o identyfikatorze 01/03/2009 z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00 i podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe 2.100 zł. Zostaliśmy wezwani do ZUS w celu wyjaśnienia zapisów na koncie ubezpieczonego. Okazało się bowiem, że został on wyrejestrowany z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00 od 15 lutego 2009 r. W trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustaliliśmy, że pomyłkowo przesłaliśmy ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania od 15 lutego 2009 r. Ubezpieczona faktycznie pozostawała zatrudniona do 15 marca 2009 r. Co w takiej sytuacji należy zrobić?
Jesteśmy firmą zatrudniającą 10 pracowników, w której nie utworzono ZFŚS. Zdecydowaliśmy o wypłacie w 2008 r. pracownikom świadczeń urlopowych. Czy pracownica, która powróciła z urlopu macierzyńskiego i począwszy od 27 grudnia 2008 r. ma urlop wypoczynkowy (przysługujący wymiar za 2008 r. - 20 dni) ma także prawo do tego świadczenia? Czy ważna jest sama data rozpoczęcia urlopu, czy też wykorzystanie 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu w 2008 r.?
Jestem dyrektorem zespołu szkół. Od 3 czerwca 2008 r. główna księgowa - zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony z ponad 20-letnim stażem pracy - jest na zwolnieniach lekarskich (krótkich, kilkudniowych). Zwolnienia były wystawiane przez lekarzy z poradni zdrowia psychicznego (lekarz psychiatra). Od 1 grudnia 2008 r. ZUS przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne na okres 2 miesięcy. W jaki sposób można prawnie rozwiązać z nią stosunek pracy? Czy w przypadku takich zwolnień - od lekarza psychiatry - może dalej wykonywać obowiązki głównej księgowej?
Otrzymałam do wiadomości decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego dla nauczyciela naszej szkoły. Zgodnie z art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej temu nauczycielowi nie przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ jest uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia. Według mnie decyzja nie jest zgodna z prawem. Czy taki jest stan faktyczny? Czy w takim wypadku moim obowiązkiem jest powiadomić ZUS o niezgodności z prawem decyzji?
W obwieszczeniu ustaliliśmy, że w naszej firmie pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Ustaliliśmy również rozkład czasu pracy w następujący sposób: „Jako dni wolne od pracy ustala się: niedziele, soboty, święta państwowe przypadające na inny dzień niż wymieniony powyżej. Informacja o dniach wolnych, udzielanych za dni świąteczne przypadające w soboty, przekazywana będzie pracownikom w formie pisemnego zarządzenia właściciela firmy do końca okresu rozliczeniowego poprzedzającego okres, w którym takie święto występuje. Pozostałe dni są dniami pracy, w których praca świadczona jest w godzinach 8:00-16:00. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze etatu rozpoczynają pracę o godzinie 8:00, za wyjątkiem pracowników, dla których został ustalony indywidualny rozkład czasu pracy”. Dla części pracowników rozkład czasu pracy jest natomiast ustalany indywidualnie - w umowach o pracę. Czy przy takim określeniu rozkładu czasu pracy mamy obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy? Czy rozkład czasu pracy może być zmieniany (np. w razie choroby pracownika)? Czy można zmienić rozkład czasu pracownika, który jest wysyłany w podróż służbowa rozpoczynająca się o 15:00, tak, aby zachowany był wymagany okres odpoczynku, a pracodawca nie musiał wypłacać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, jakie wynikną z podróży służbowej?
Na jakich zasadach można dokonywać potrącenia z wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowego i zasiłków ZUS, składek na grupowe ubezpieczenie na życie, izbę lekarską, pielęgniarską, pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Jak powinny wyglądać oświadczenia w tej sprawie oraz do jakiej wysokości wynagrodzenia za pracę (wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego) można dokonywać tych potrąceń?
Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu śmierci matki, jeżeli w tym czasie był na 2-tygodniowym zwolnieniu lekarskim?
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
2024 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Obserwuj nas